Země EU si od září 2017 budou vyměňovat víc informací o účtech

09.12.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 9. prosince (zpravodaj ČTK) - Od konce září 2017 si členské země Evropské unie začnou automaticky vyměňovat více informací o bankovních účtech. Ministři financí osmadvacítky dnes v Bruselu podpořili změnu příslušné směrnice. Nová pravidla začnou platit pro všechny země EU. Rakousko, které si v říjnu na jednání ministrů financí v Lucemburku vyjednalo výjimku, dnes oznámilo, že delší čas na přípravu nakonec potřebovat nebude.

Opatření, které má zamezit daňovým únikům, nově rozšíří automatickou výměnu informací také na úroky, dividendy, příjmy z prodeje cenných papírů i zůstatcích na účtech. Jak dnes připomnělo italské předsednictví EU, cílem je zamezit daňovým únikům a lépe vybírat daně, protože bude těžší ukrýt majetek na účtech v zahraničí.

\"Je to konec bankovního tajemství v EU. Členské státy EU jdou na mezinárodní scéně příkladem,\" komentoval rozhodnutí členských zemí Carlo Padoan, ministr financí Itálie, tedy předsednické země unie.

Evropská komise svůj původní návrh představila loni v létě. Práce na právním textu probíhaly souběžně s diskuzí v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) o nových globálních standardech výměny podobných informací. OECD je nakonec představila v letošním roce a na konci září je na svém summitu v Austrálii podpořily země skupiny G20.

Většina zemí EU si už informace o bankovních účtech v omezenější míře vyměňuje. Rakousko, ale také Lucembursko, se nyní automatické výměny informací mezi státy unie neúčastní. Po přechodnou dobu, která Lucembursku skončí na počátku příštího roku, mohou místo toho uplatňovat na takové příjmy srážkovou daň podobně jako některé ze zemí mimo unii s dvoustrannými smlouvami.

Například Švýcarsko, které příjmy z úspor občanům EU daní 35 procenty, v roce 2010 odeslalo členským zemím 330 milionů eur (skoro devět miliard Kč).

Rakousko ještě v říjnu na ministerské radě, která dosáhla politické dohody ohledně rozšíření výměny, žádalo výjimku, aby se mohlo připojit až o rok později. Důvodem mělo kromě jiného být chybějící technické propojení mezi bankami a úřady. Původně mělo podobný požadavek i Lucembursko, které jej ale stáhlo už dříve.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK