Banka rovněž předpověděla, že v příštím roce se ruská ekonomika vrátí k růstu, ten by měl ale činit jen 0,1 procenta. V následujícím roce by měl růst zrychlit na 1,1 procenta, napsala agentura Reuters.
Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářský růst navíc podkopávají sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu vůči Ukrajině.
V listopadu se hrubý domácí produkt Ruska snížil o 0,5 procenta, a zaznamenal tak první pokles od října 2009, kdy ekonomiku srážela globální finanční krize. Ministr financí Anton Siluanov koncem loňského roku varoval, že ekonomika by letos mohla klesnout o čtyři procenta.
Ruský rubl loni navzdory rozsáhlým intervencím centrální banky oslabil vůči dolaru o více než 40 procent. Propad kurzu ruské měny vyvolal v posledních týdnech loňského roku mezi Rusy paniku provázenou prodejem rublů a nákupy zboží v obavě ze zdražování. Panika dosáhla vrcholu zhruba v polovině prosince, kdy ruská měna během pouhých dvou dnů ztratila až čtvrtinu hodnoty.
Ruská centrální banka v polovině prosince ve snaze zastavit pokles kurzu rublu a zmírnit inflaci zvýšila základní úrokovou sazbu o téměř sedm procentních bodů na 17 procent.
Spotřebitelské ceny v Rusku se loni podle předběžných údajů zvýšily o 11,4 procenta, což představuje nejprudší nárůst od roku 2008. Náměstek ruského ministra hospodářství Alexej Veděv dnes předpověděl, že inflace dosáhne svého vrcholu v březnu či dubnu, a to na úrovni 15 až 17 procent. \"Doufám, že to bude méně než 20 procent,\" citovala Veděva agentura Interfax.