\"Materiál je pro informaci o tom, jak chceme měnit pobočkovou síť, konkrétně poměr pobočka České pošty/partner ve prospěch partnera,\" potvrdil ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík. Vládě materiál předložilo ministerstvo vnitra.
Pošta už dříve oznámila, že k dosavadním 48 místům, které fungují jako partnerské franšízy, by mělo během letošního roku přibýt 200 dalších. Pak se má tempo předávání výrazně zrychlit. Poštovní služby by měly být poskytovány například na obecních úřadech, v obchodní centrech nebo v malých prodejnách, vždy pod logem České pošty.
Na konci roku 2016 má být franšízovaných poboček 818, o rok později 1388 a na konci roku 2018 jich bude 1957. Český telekomunikační úřad stanovil, že pošta by měla pro zajištění obslužnosti Česka provozovat minimálně 2100 poboček. Ministr vnitra Milan Chovanec, pod kterého pošta spadá, ale několikrát uvedl, že chce zachovat nynější síť přes 3200 pošt.
Návrh změn se odvolává na projednání se Svazem měst a obcí, některé otázky ale zůstávají dál otevřené. Svazu například vadí, že není přesně stanovena odpovědnost pošty za situace, kdy by třetí subjekt selhal a poštovní služby přestal provozovat. Dalším nedořešeným sporem je stanovení otevírací doby pro veřejnost.
Česká republika má v Evropě nejhustší síť pošt z pohledu rozlohy a zároveň největší dostupnost z hlediska počtu obyvatel. Zároveň má ale ČR nejnižší podíl partnerských poboček, a to 1,5 procenta. Například v Maďarsku činí podíl franšíz 18,8 procenta, v Rakousku 71,3 procenta, v Irsku 94,7 procenta, v Německu a Velké Británii dokonce 99 procent.