\"České stavebnictví prolomilo v minulém roce pět let trvající krizi. V roce 2015 bude pokračovat mírný růst sektoru, který bude tažen především přílivem veřejných zakázek. Zřetelný bude zejména velký tlak na dočerpání prostředků z EU,\" poznamenal ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek a dodal, že pomalu oživuje i privátní sektor, hlavně průmyslová výstavba.
Mírný růst v letošním roce očekává například finanční ředitel Skansky Patrik Choleva. \"Růst předpokládáme v oblasti pozemního a železničního stavitelství, kde mezi investory dochází k oživení,\" podotkl Choleva.
Růst objemu privátních stavebních zakázek pozorují i developeři. \"S tím, jak oživuje ekonomika, vidíme rostoucí zájem firem o průmyslové nemovitosti. A to jak v oblasti rozšiřování jejich současných prostor, tak i v nové výstavbě,\" řekl ředitel pro ČR společnosti P3 Tomáš Míček.
Rezidenční developeři poukazují na to, že stavebnictví výrazně pomáhá také stále větší množství bytů, které se v hlavním městě začínají stavět. \"Bytová výstavba v Praze rostla už několik let v řadě a tento trend bude pokračovat i v roce 2015,\" tvrdí ředitel holdingu Trigema Marcel Soural.
Podle obchodního ředitele společnosti Crestyl Radima Sayeda v hlavním městě výrazně přibývá nových kancelářských budov, jejichž projekty investoři během krize pozastavili. Nynější velká výstavba v Praze bude pokračovat i v příštím roce, myslí si Sayed.
Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavaři od roku 2008 do roku 2013 přišli o 443 miliard korun, což je obrat oboru za jeden rok. Na předkrizovou úroveň se však sektor podle ředitelů nevrátí ani letos.