\"Když to bude 1. dubna, tak je to rozdíl tři měsíce,\" zmínil Babiš. Podnikatelé si podle něj budou moci software, aplikaci a spojení s finanční správou pronajmout, celý balíček bude stát 100 až 300 korun za měsíc. S elektronickou pokladnou, která čte čárový kód a stojí zhruba 7000 korun, půjde o 500 korun měsíčně. \"Kdo nemá 2000 korun ročně, tak radši ať nepodniká,\" řekl Babiš, který v pořadu názorně ukázal, jak přes mobil vytisknout stvrzenku.
Ministr evidenci tržeb označil za zásadní revoluční projekt proti krácení tržeb. Jeho oponent v diskusi, předseda KSČM Vojtěch Filip, systém uvítal. Je to podle něj modernější řešení, než byly v minulosti registrační pokladny. \"Může dát dohromady poctivé vybírání daně a vrátit státu nástroje řízení ekonomických procesů,\" uvedl Filip.
Společně se zavedením elektronických tržeb ministerstvo financí navrhuje snížit daň z přidané hodnoty u restaurací z 21 na 15 procent. \"Za potraviny platí 15 procent a za jídlo 21 procent, tak to není normální, proto to chceme srovnat,\" řekl Babiš.
Ministerstvo financí původně počítalo s tím, že by se elektronická evidence tržeb týkala až 600.000 obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Od ledna by ji měly mít restaurace a hotely, od dubna by se do systému připojily maloobchodní a velkoobchodní společnosti a od července měly tržby hlásit i řemeslníci. Ministerstvo financí si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně DPH. Inspirací pro zavedení byly zkušenosti Chorvatska.