\"Ty příčiny rozdílu mezi výdělky mužů a žen jsou podle mě především v předsudcích. Již od mládí jsou chlapci a dívky směřováni do jednotlivých oborů, u těch dívčích jsou samozřejmě nižší výdělky. A ještě větší předsudky jsou pak u péče o rodinu,\" uvedl ředitel statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.
Průměrná mzda se za celý loňský rok zvýšila o 608 korun, což je reálný růst o dvě procenta. Čtyři z pěti zaměstnanců přitom loni brali mzdy v intervalu 12.000 Kč až 42.000 korun hrubého měsíčně. \"Nejvyšší mzdy jsou dlouhodobě v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví, velice rychle je však dohání zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech. Mzdy zde dosahují dvojnásobku průměru ostatních odvětví,\" uvedla vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ Jitka Erhartová.
Statistici dnes upozornili, že průměrná mzda se od roku 2000 v ČR téměř zdvojnásobila z 13.219 korun měsíčně.
Ředitel Holý dnes upozornil, že podle statistik Eurostatu z roku 2012 jsou průměrné náklady na pracovní sílu za jednu odpracovanou hodinu v ČR nejvyšší z východoevropských ekonomik. V ČR byl náklad na odpracovanou hodinu necelých deset eur, průměr EU činil 24,2 eura. Nejlevnější pracovní síla je v Bulharsku (3,42 eura), nejdražší v Norsku (více než 57 eur).