Výnosy státních dluhopisů jsou na minimech, dokonce i v záporu

16.04.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 16. dubna (ČTK) - Výnosy státních dluhopisů ČR se v uplynulých dnech dostaly na nová historická minima. Výnos pětiletého státního dluhopisu klesl na 0,02 procenta a výnos dvouletého státního dluhopisu dokonce do záporných hodnot 0,09 procenta. ČTK o tom informoval analytik Komerční banky Marek Dřímal. Důvodem poklesu výnosů je podle analytiků především uvolněná měnová politika Evropské centrální banky (ECB).

\"Pokračuje tak trend z posledních týdnů, kdy velmi uvolněná politika ECB stojí za propadem úroků nejen v eurozóně, ale i na okolních trzích,\" řekl.

Nižší výnosy by měly podle ČTK oslovených ekonomů pomoci především ministerstvu financí, kterému klesnou náklady na obsluhu státního dluhu. Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové by to mohl být další faktor, který povede k dalšímu nepatrnému zlevnění hypoték.

Podle dnešního vydání deníku E15 záporné úrokové sazby v souvislosti s vývojem dluhopisového trhu začínají být tématem i v českém byznysu a bankách. \"Segmentem, ve kterém negativní úroky odstartují, budou podnikové euroúvěry,\" napsal deník. Banky podle vyjádření pro E15 zatím záporné úroky neúčtují. Deník dále upozornil, že v záporu se pohybují výnosy dluhopisů hned šesti zemí eurozóny.

\"Není to faktor, který by šel z české ekonomiky, a ani si nemyslím že by měl českou ekonomiku ovlivnit. Neznamená to, že od tohoto okamžiku budou banky poskytovat úvěry se zápornou sazbou,\" řekl dnes ČTK hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář uvedl, že nižší výnosy dluhopisů souvisí i s relativně \"utaženým emisním kalendářem\" dluhopisů jak v evropských zemích, tak i v ČR. \"Ty dluhopisy například v Německu stahuje vláda i německá centrální banka. Největší dopad to bude mít pro ministerstvo financí, kterému klesnou náklady na obsluhu státního dluhu,\" uvedl.

Zároveň Sklenář i Sobíšek upozornili, že tento vývoj je rizikovým faktorem pro rok 2016. \"Čím níže se výnosy dostanou, tak tím více mohou rychle korigovat výnosy směrem nahoru,\" uvedl Sobíšek.

Důvodem poklesu výnosů u českých dluhopisů je podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy nejen měnová politika, ale i rozpočtová politika české vlády. \"Investoři do českých dluhopisů pozitivně hodnotí fakt, že se - alespoň účetně - podařilo stabilizovat český státní dluh v jeho absolutním vyjádření a také například to, že deficit v roce 2014 nedosahoval rozpočtovaných hodnot,\" uvedl.

Tlak na pokles sazeb tuzemských dluhopisů lze podle Kovandy očekávat minimálně po celý letošní rok a pravděpodobně i v roce příštím. Podle Sobíška tlak na nízké výnosy dluhopisů vymizí dříve než ECB skončí s politikou kvantitativního uvolňování v září 2016.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK