Ceny ropy se v dubnu v průměru zvýšily o 21 procent na 66 dolarů za barel. Pomohly k tomu známky snížení těžební aktivity a růst politického napětí na Blízkém východě. Ještě loni v červnu se ropa prodávala za zhruba 115 dolarů za barel, než zahájila rychlý pokles.
Právě výrazný pokles cen ropy tvrdě poškodil ruskou ekonomiku. Příjmy státního rozpočtu závisejí totiž na těžbě ropy a plynu zhruba z poloviny. Hrubý domácí produkt Ruska se v březnu meziročně snížil o 3,4 procenta.
Celková produkce ropy a kondenzátů, což je typ velmi lehké ropy, činil 43,830 milionů tun. Celkový vývoz ropy prostřednictvím monopolního provozovatele ropovodů Transněfť se zvýšil o 0,7 procenta na 4,4 milionu barelů denně, tedy 18,021 milionu tun.
Delegace ruského ministerstva energetiky příští měsíc poletí do Vídně, kde se zúčastní schůzky zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Rusko se snaží přesvědčit ropný kartel, jehož není členem, aby snížil těžbu ropy, a podpořil tak ceny. Zatím se mu to však nedaří. V dubnu byla těžba ropy v rámci kartelu OPEC nejvyšší za více než dva roky, převážně díky vysoké těžbě v Iráku a Saúdské Arábii.
Historického maxima 11,41 milionu barelů denně dosáhla těžba ropy v Rusku v roce 1988. Tehdy byla země součástí Sovětského svazu, na jehož celkové produkci ropy se podílela zhruba 90 procenty.