WSJ: MMF už nebude považovat čínskou měnu za podhodnocenou

04.05.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 4. května (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) se poprvé po více než deseti letech chystá uznat, že čínská měna už není podhodnocená a její kurz odpovídá realitě. Napsal to americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ), podle něhož by to měnový fond mohl oznámit v některé z nadcházejících zpráv k Číně, které zveřejní v letošním roce.

 

Označení jüanu za správně ohodnocenou měnu by bylo důležitým milníkem ve snaze Číny otevřít své hospodářství a zároveň by utlumilo kritiku měnové politiky, kterou Čína prosazuje. Čínu za její měnovou politiku dlouhodobě kritizují hlavně Spojené státy.

Posun ze strany MMF přichází v době, kdy se Čína stále více snaží prosadit zásadní změny v dosavadním světovém řádu. V posledních měsících se jí podařilo získat velkou podporu pro vznik Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB), která má být konkurentem Světové banky, sesterské instituce MMF.

Čína také tlačí na vytvoření moderní \"hedvábné stezky\", která by lépe propojila její ekonomiku s dalšími ekonomikami v Asii, na Blízkém východě, Africe a v Evropě. Představitelé Číny také požádali MMF, aby začlenil jüan mezi koš elitních měn, které tvoří nouzové úvěrové rezervy fondu. Tímto rozhodnutím se má MMF zabývat koncem letošního roku.

MMF je považován za elitního odborníka na měny a jeho úkolem je z velké části nezávisle sledovat směnné kurzy měn 188 členských zemí. Fond dlouhou dobu káral Peking za to, že jeho měna je podhodnocená. Poskytoval tak důvěryhodnost obvinění ze strany Washingtonu, že Čína dává svým firmám nepoctivé výhody.

Američtí zákonodárci již několik let obviňují Čínu, že její ekonomika expandovala na úkor amerických pracovních míst, vývozu a růstu a nebezpečně pokřivila globální ekonomiku. Čína se v posledních letech stala druhou největší ekonomikou světa za USA. Postupně tak odsunula Německo i Japonsko.

Kurz jüanu je vázán na kurz dolaru. Protože americká měna v poslední době posílila k většině předních měn, zvýšil se i kurz jüanu. Za poslední desetiletí, kdy vláda v Pekingu povolila jen mírné posilování domácí měny, jüan vůči koši měn vzrostl o více než 30 procent. Po započtení inflace se jen za loňský rok zvýšil kurz o deset procent.

MMF ve své zprávě zřejmě použije svůj obvyklý obezřetný a diplomatický styl při charakteristice nejnovějšího postavení jüanu, a zřejmě tak v oficiálním vyjádření přímo neoznámí, že je čínská měna \"správně ohodnocena\".

Hodnocení jüanu je pro MMF velmi citlivým tématem. Čína totiž několik let neumožňovala MMF zveřejnit výroční ekonomický výhled ekonomiky, částečně kvůli kritice politiky směnného kurzu. Loni označil MMF kurz za \"mírně podhodnocený\", a to o pět až deset procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK