Carney uvedl, že starší lidé, kteří jsou ochotni dál pracovat, a pracovníci, kteří chtějí trávit výdělečnou činností více hodin, v Británii za poslední dva broky zvýšili pracovní sílu o zhruba půl milionu pracovníků. To je podle něj víc než desetinásobek toho, jak se na pracovní síle projevilo přistěhovalectví.
Carney, který je Kanaďan a dříve byl i guvernérem kanadské centrální banky, mimo jiné řekl, že argument, podle kterého jsou na vině zahraniční pracovníci, by \"skutečně zmírnil\".
Produktivita práce na jednoho pracovníka se v Británii za globální hospodářské krize snížila a návrat na původní úroveň podle analytiků trvá déle, než se předpokládalo.
Centrální banka ve středu snížila odhad hospodářského růstu Británie na letošní rok na 2,5 procenta z dosavadní prognózy 2,9 procenta. Horší prognózu zdůvodnila mimo jiné nevýrazným růstem produktivity, ale i silnějším kurzem britské libry. Podle dalších středečních dat klesla míra nezaměstnanosti v Británii za období od ledna do března na sedmileté minimum 5,5 procenta.
Carney podotkl, že s tím, jak se počet uchazečů o práci snižuje, se bude pozornost stále více zaměřovat právě na produktivitu.
Británie má za sebou týden od parlamentních voleb. Nečekaně výrazně je vyhrál dosavadní premiér a šéf konzervativců David Cameron, který slíbil uspořádat referendum o setrvání Británie v Evropské unii. Jedním z klíčových témat předvolební kampaně byla také otázka přistěhovalectví. Carney řekl, že referendum by se mělo konat co nejdříve, protože nejistota může nyní firmy odrazovat od dalších investic, mimo jiné i do technologií, které by mohly produktivitu práce zvýšit.