Praha je devátým nejbohatším regionem EU, Bratislava je před ní

21.05.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 21. května (ČTK) - Praha byla v roce 2013 devátým nejbohatším regionem v Evropské unii. Lépe je na tom Londýn, Lucembursko, Brusel či Hamburk, ale například i Bratislava a její okolí. Česká metropole naopak překonala třeba Vídeň či německý Stuttgart. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Evropského statistického úřadu Eurostat. V první desítce se umístilo sedm regionů zahrnujících hlavní města příslušných zemí.

Hrubý domácí produkt na obyvatele Prahy dosahoval v roce 2013 podle statistiky 173 procent průměru EU. Dostala se tak sice do první desítky, postupně se ale propadá. Ještě v roce 2010 byla osmým, v roce 2009 sedmým a v roce 2008 dokonce šestým nejbohatším regionem EU.

Bratislavský kraj dosáhl s HDP ve výši 184 procent průměru EU v roce 2013 na šestou příčku, a předčil tak nejen Prahu, ale například i Stockholm (179) či Île de France (175), region zahrnující Paříž a její okolí.

Pozici nejbohatšího regionu EU si i letos s přehledem podržel vnitřní Londýn, kde HDP na obyvatele dosahoval 325 procent EU. Za ním se umístilo Lucembursko (258), které statisticky tvoří jediný region, Brusel (207), Hamburk (195) a severonizozemský Groningen (187). Do první desítky se dostal za Prahou ještě region Horního Bavorska s metropolí Mnichovem (172).

Sedm z deseti nejbohatších regionů Evropské unie tvoří hlavní města, popřípadě oblasti v jejich bezprostředním okolí. Metropole jsou nejbohatšími regiony svých zemí i ve většině ostatních zemí EU, výjimku tvoří pouze Berlín, Řím a Amsterodam.

Pozici hlavních měst ale podle Eurostatu mohou do značné míry ovlivňovat lidé, které do nich dojíždějí za prací. \"Bohatství\" hlavních měst je tak ve statistice vyšší než ve skutečnosti, zatímco v regionech kolem hlavních měst je ve statistice podceněno.

Nejchudší je podle Eurostatu v EU s HDP na obyvatele ve výši 27 procent průměru francouzský zámořský departement Mayotte, který se členem osmadvacítky stal teprve na počátku loňského roku. Do dvacítky evropských regionů s nejnižším HDP patří ještě pět bulharských, pět rumunských, čtyři maďarské a pět polských.

Kromě hlavního města v Česku průměru EU nedosahuje ani jeden z regionů. Nejvyšší HDP na obyvatele má region Jihovýchod (77), který tvoří Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina, nejchudší je v ČR naopak region Severozápad zahrnující Ústecký a Karlovarský kraj (62).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK