\"Po roce 2019 nebudeme exportovat plyn přes Ukrajinu. Zákazníci budou dostávat plyn na (nově) sjednaných místech dodání,\" citovala Medveděva agentura Reuters.
Gazprom může garantovat nasmlouvané objemy plynu na novém předávacím uzlu pro západní Evropu, který plánuje postavit na turecko-řecké hranici, uvedl Medveděv. Podle něj je ale na EU, aby rozhodla, jak odsud bude surovinu odebírat. Dodal, že o této věci je nutné brzy jednat, aby byl čas na výstavbu potřebné infrastruktury na evropské straně.
Zhruba polovina ruského plynu určeného pro Evropu proudí přes Ukrajinu, s níž má nyní Moskva velmi napjaté vztahy. Gazprom letos zahájil přípravy na stavbu plynovodu Turkish Stream do Turecka, odkud by měl ruský plyn proudit dál do Evropy. Firma přišla s tímto projektem poté, co koncem loňského roku kvůli neshodám s Evropskou unií odstoupila od výstavby plynovodu South Stream. Ten měl obcházet Ukrajinu a přivádět ruský plyn přes Černé moře na Balkán.
Evropská komise uvádí, že zatím žádné konkrétní plány ohledně plynovodu do Turecka nedostala. Turecký ministr energetiky Taner Yildiz v pondělí Reuters řekl, že Gazprom zřejmě zahájí vlastní stavbu tohoto vedení do konce tohoto měsíce. Medveděv dnes uvedl, že Gazprom už dojednal takřka všechny podmínky kontraktu s tureckou státní společností Botas a na ceně se obě strany dohodnou zřejmě ještě tento měsíc.
Rusko zajišťuje přibližně třetinu spotřeby plynu v Evropské unii, kde však poptávka po plynu v posledních letech klesala. Gazprom disponuje největšími zásobami plynu na světě, má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů a je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky.