Kvůli neočekávanému poklesu americké ekonomiky v důsledku řady dočasných faktorů se globální růst v prvním čtvrtletí zpomalil na 2,2 procenta, což bylo výrazně pod dubnovým tříprocentním odhadem MMF. Mimo Severní Ameriku se ale pozitivní a nepříznivý vývoj zhruba vyrovnaly, uvedl fond. Vyspělé země jako celek budou dál postupně zrychlovat růst, kdežto v mladých tržních ekonomikách světa bude pokračovat mírné zpomalování.
Na světovou ekonomiku podle MMF stále působí příznivé faktory v podobě nižších cen komodit, uvolněné měnové politiky a zlepšené důvěry mezi spotřebiteli a na trhu práce. Co se týče nejaktuálnějších zdrojů rizikového vývoje, tedy krize v Řecku a propadu akcií v Číně, ty podle fondu celkový výhled globální ekonomiky zatím nezměnily a mohly by maximálně vést jen k mírnému zpomalení růstu v tomto roce.
Pro vyspělé ekonomiky počítá MMF letos se zrychlením růstu na 2,1 procenta z loňského tempa 1,8 procenta a v příštím roce čeká další posílení na 2,4 procenta. Spojené státy ale porostou letos jen o 2,5 procenta namísto dubnového odhadu 3,1 procenta, napřesrok by už ale měly dosáhnout tříprocentního tempa.
Rozvíjející se ekonomiky letos celkově zmírní růst na 4,2 procenta z loňských 4,6 procenta, v roce 2016 by měly oživit tempo na 4,7 procenta. MMF proti dubnu zlepšil odhad pro Rusko, zhoršil jej ale pro Latinskou Ameriku a Blízký východ.