Hlavní příčinou zhoršení je malá účast veřejnosti v rozpočtovém procesu a pomalé přizpůsobování zveřejňovaných informací měnícím se požadavkům na rozpočtovou transparentnost. \"Ministerstvo financí sice zareagovalo na nedostatky odhalené v minulých ročnících a od roku 2014 připravuje publikaci Státní rozpočet v kostce a na webových stránkách informuje o průběhu rozpočtového procesu, bohužel se však nijak nemění obsah a forma vládního návrhu státního rozpočtu a státního závěrečného účtu,\" uvedla Lucie Sedmihradská z VŠE.
Tyto dokumenty sice podle ní poskytují velké množství informací, jsou však málo přehledné a zcela opomíjejí informace o tom, jak státní rozpočet přispívá k realizaci vládních priorit a politik. \"Samostatným problémem je naprostá absence hodnocení výkonnosti,\" dodala.
V rámci regionu se Česká republika umístila s 69 body za Německem (71 bodů). Je ovšem transparentnější než Polsko (64 bodů), Slovensko (57 bodů) i Maďarsko (49 bodů). Celosvětový průměr podle studie činí 45 bodů.
Nejlepší informace o rozpočtu celosvětově poskytuje Nový Zéland následovaný Švédskem a Jižní Afrikou. Nejhůře se umístily Saudská Arábie a Katar.
Index otevřeného rozpočtu (Open Budget Index) je stanoven na základě odpovědí na 109 otázek v dotazníku, který podrobně zkoumá osm základních rozpočtových dokumentů z hlediska jejich dostupnosti pro širokou veřejnost a rozsahu poskytovaných informací. Současně zkoumá i roli zákonodárců a Nejvyššího kontrolního úřadu a možnost občanů podílet se na procesu rozhodování o rozpočtu. Dotazník vyplňují nezávislí odborníci, studie přihlíží i k vyjádření zástupce ministerstva financí. Nyní zveřejněné výsledky se týkají rozpočtových let 2013 a 2014.
Index otevřeného rozpočtu je zveřejňován od roku 2006 ve dvouletých intervalech.