Strategie vychází ze zjištění, že evropské firmy jsou z hlediska financování závislé na bankách podstatně více než firmy americké. To je stav, který v případě finanční krize podle některých odborníků nemusí být vždy prospěšný.
Takzvaná unie kapitálových trhů by měla evropské firmy povzbudit k tomu, aby hledaly alternativní zdroje financí, jako jsou prostředky od investorů nebo takzvaný crowdfunding. Pro firmy by tak podle plánů komise v budoucnu mohlo být jednodušší a levnější vydávat akcie a dluhopisy.
\"Chci odstranit překážky s cílem usnadnit volný tok kapitálu napříč všemi 28 členskými státy,\" uvedl podle agentury Reuters Hill, který je z Británie.
Kritici tvrdí, že Brusel bude muset přesvědčit zákazníky v kontinentální Evropě, zvyklé nechávat si peníze na běžných účtech, aby investovali do dluhopisů a akcií, které s sebou nesou větší míru rizika.
Někteří politici mají rovněž podezření, že unie kapitálových trhů se kontinentální Evropě s jejími sociálně-demokratickými tradicemi snaží podsunout tržní liberalismus anglo-amerického střihu.