ČNB před dvěma lety zahájila intervence s cílem zabránit posílení koruny k euru, od té doby se snaží kurz držet kolem 27 Kč za euro. ČNB chce v intervencích pokračovat nejméně do poloviny příštího roku. Analytici podle Reuters ale očekávají, že koruna do konce příštího roku zpevní až na 26,65 Kč za euro.
Jiný průzkum agentury Reuters přitom ukázal, že osm z 15 analytiků očekává, že ČNB bude pokračovat v intervencích nejméně do první poloviny 2017. Ještě v předchozím průzkumu většina očekávala ukončení intervencí do konce roku 2016.
Polský zlotý má podle stejného průzkumu posílit do konce příštího roku o 3,2 procenta. V říjnu zlotý v reakci na výsledky voleb, které vyhrála euroskeptická opoziční strana Právo a spravedlnost, klesl nejníže za devět měsíců. Podle analytiků existují rizika, že by mohl zlotý kvůli situaci na polské politické scéně oslabit, nicméně ekonomický růst Polska je silný, což mluví pro jeho další růst.
Maďarský forint však podle analytiků zřejmě oslabí. Analytiky k tomuto názoru přiměly nové pobídky a komentáře maďarské centrální banky, která se podle nich bude snažit oslabit forint.
Rumunský leu ve středu v reakci na rezignaci premiéra oslabil, podle analytiků však politická nejistota v Rumunsku zřejmě nebude mít na kurz měny v delším horizontu nijak zásadní vliv. V příštích 12 měsících by tak leu měl posílit vůči euru o 1,1 procenta.