Každý případ sporu o výživné je nutné chápat individuálně s ohledem na odůvodněné potřeby vyživovaného dítěte a majetkové poměry povinné osoby. Bohužel, povinné osoby se někdy dopouštějí zatajování svých příjmů a různých procesních obstrukcí k újmě dítěte.
Občanský zákoník stanovuje, že v některých případech, kdy povinná osoba neprokáže své příjmy a neumožní přístup informacím o stavu svého majetku, nastává domněnka příjmu povinného ve výši pětadvacetinásobku částky životního minima.
Tvorba úspor v občanském zákoníku
Občanský zákoník stanovuje, že rozhoduje-li soud o vyživovací povinnosti rodiče k dítěti nebo o vyživovací povinnosti předka k nezletilému dítěti, které nenabylo plné svéprávnosti, a majetkové poměry osoby výživou povinné to připouštějí, lze za odůvodněné potřeby dítěte považovat i tvorbu úspor, nevylučují-li to okolnosti zvláštního případu.
Účelem této zákonné úpravy je zejména zajištění úspor dítěti pro přípravu na budoucí povolání, bydlení apod., tak jak to bývá v běžně fungujících rodinách.
Máte soudem stanovené výživné, avšak protistrana výživné nehradí? Může být dlužníkovi zabaveno řidičské oprávnění nebo zahájeno trestní stíhání v případě nehrazení výživného? Více se dočtete: Vymáhání dlužného výživného.
Předpoklady ke stanovení povinnosti tvorby úspor
Základními předpoklady ke stanovení povinnosti tvorby úspor v rámci vyživovací povinnosti jsou skutečnosti, že majetkové poměry povinné osoby připouštějí možnost tvorby úspor, tvorbu úspor lze považovat za odůvodněnou potřebu dítěte a nevylučují to okolnosti zvláštního případu. Tato povinnost tvorby úspor dítěti může být stanovena jak rodiči, tak předku dítěte, avšak předek dítěte odlišný od rodiče může být povinen k hrazení tohoto výživného jen vůči nezletilému nesvéprávnému dítěte, oproti rodiči, který může být povinen k tvorbě úspor k zletilému i nezletilému dítěti, svéprávnému, či nesvéprávnému dítěti.
Úspory dítěte
Povinnost tvorby úspor dítěti může být soudem stanovena vedle hrazení běžného výživného. Takto poskytnuté výživné na tvorbu úspor přechází do vlastnictví dítěte a o správě těchto částek platí obecná pravidla o správě jmění dítěte. V některých případech může dítě uplatnit po nabytí zletilosti právo na náhradu škody nebo bezdůvodné obohacení, pokud rodiče porušili péči řádného hospodáře při správě jeho jmění, např: Stavební spoření jako pravidelný dar dítěti.
Budete-li řešit případ vymáhání výživného, lze jedině doporučit konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to zejména s ohledem na neustálý vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.