Těžba by se mohla snížit o dvě až tři procenta, řekl šéf Lukoilu. Pokles by ale mohl být i výraznější, pokud by ruská vláda přikročila ke zvýšení daní, o kterém nyní uvažuje.
\"Odvětví těžby ropy se dnes nachází blízko hranice přežití,\" řekl Alekperov v rozhovoru s Reuters Television. Lukoil je největším soukromým těžařem ropy v Rusku.
Světové ceny ropy se od poloviny roku 2014 kvůli nadbytečným dodávkám na trh spadly o více než 70 procent a minulý týden se poprvé za 12 let dostaly pod 30 dolarů za barel. Alekperov očekává, že se budou v blízkosti 30 dolarů pohybovat i po zbytek prvního čtvrtletí. Za celý tento rok však počítá s průměrnou cenou 50 dolarů za barel. Nyní se cena pohybuje kolem 28 dolarů.
Náměstek ruského ministra financí Maxim Oreškin už minulý týden upozornil, že nízké ceny ropy mohou vést k uzavření některých těžařských aktivit v Rusku. Levná ropa představuje pro Rusko vážný problém, protože prodej ropy a zemního plynu tvoří více než polovinu příjmů státního rozpočtu.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak nicméně minulý týden označil za nepravděpodobné, že by Rusko ve snaze o podporu cen ropy přikročilo k omezování těžby v koordinaci s členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Podle ministra by takový postup nefungoval, protože rovnováha na trhu závisí především na produkci ropy z břidlicových hornin ve Spojených státech.