\"Ukazuje se, že eurozóna není nijak imunní vůči enormní ztrátě tempa ve světové ekonomice, což není žádné překvapení,\" uvedli analytici Sentix. \"Zejména ztráta dynamiky v Německu a Spojených státech představuje velké břemeno a podtrhuje, že se nyní světová ekonomika nachází ve velmi křehkém stavu,\" dodali.
Dílčí index očekávání budoucích vyhlídek se v únoru propadl na 1,5 bodu z lednových 6,3 bodu. Sestoupil tak na nejnižší úroveň od listopadu 2014. Index hodnocení současné situace klesl na 14,5 bodu z lednových 18,1 bodu. To představuje jeho třetí meziměsíční pokles za sebou.
Index důvěry v německou ekonomiku v únoru klesl na 14,5 bodu z lednových 18,1 bodu. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.
Německá vláda koncem ledna zhoršila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Německa na 1,7 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. Německá ekonomika by tak měla růst stejným tempem jako loni. Vláda zhoršením výhledu reagovala na zpomalování hospodářské expanze v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích.
Světové finanční trhy jsou od začátku letošního roku pod značným tlakem kvůli klesajícím cenám ropy a obavám ohledně zpomalování růstu čínské ekonomiky. Evropské akcie se během dnešního obchodování propadly až na 16měsíční minimum, index německých akcií DAX se poprvé za rok a půl dostal pod hranici 9000 bodů.