Analytici ratingové agentury jsou také přesvědčeni, že Slovensko má silný bankovní sektor, ve zvýšení ratingu jim ale brání relativně vysoké vnšjší zadlužení Slovenska, nerovnoměrný hospodářský růst a nesourodý rozvoj v regionech. To se pak odráží i ve vysoké míře nezaměstnanosti. Ta loni dosáhla 11,5 procenta.
Dluh vlády loni ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP) činil 52,5 procenta a zvýšil se nad úroveň sousedních zemí. Fitch to dává do souvislosti s problémy, v nichž se ekonomika ocitla za hospodářské krize v roce 2009. Fitch nicméně očekává, že dluh se bude postupně snižovat.
Agentura odhaduje, že růst slovenské ekonomiky loni zrychlil na 3,5 procenta z 2,5 procenta v roce 2014. Přispěla k tomu domácí poptávka v kontextu mimořádně vysokých investic ve veřejném sektoru. Loňský rok byl totiž posledním, kdy bylo možné dočerpat peníze z fondů EU z programového období 2007-2013.
Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok. To může snížit i jeho náklady na obsluhu dluhu.