Britský premiér David Cameron slíbil vypsat referendum o členství Británie v EU. Sám chce podpořit setrvání své země v unii, pokud se mu podaří prosadit nové podmínky členství. Příslušnou dohodu s EU by měl uzavřít na summitu EU tento týden.
Podle Frédérica Gonanda, který působí na pařížské Université Paris-Dauphine, by odchod z Evropské unie mohl snížit výkon britské ekonomiky v příštích 15 letech o více než sedm procent.
\"Dopad by mohl být dokonce ještě větší, neboť analýza se zaměřuje na průmyslový sektor a nebere v potaz dopady na britský sektor financí a širších služeb,\" cituje agentura Reuters Gonanda, který svůj odhad staví na roli, jakou mají obchodní překážky na snižování zahraničních investic a konkurenceschopnost.
Služby představují zhruba 80 procent britské ekonomiky.
Francouzská banka Société Générale odhadla, že takzvaný \"brexit\", tedy odchod Británie z EU, by mohl snížit tempo růstu britské ekonomiky v průběhu deseti let o 0,5 až 1,0 procenta ročně.
Průzkum německé Bertelsmannovy nadace mezi 800 podniky v Británii a v Německu v pondělí ukázal, že německé a britské firmy považují případný odchod Británie z EU za hrozbu. Německé i britské ekonomice by prý přinesl velké ztráty, i kdyby se Londýn odloučil od Bruselu jen politicky a ponechal si přístup na vnitřní trh EU podobným způsobem, jako to má Norsko a Švýcarsko.