\"G20 nyní musí naplánovat koordinovanou podporu poptávky a využít dostupného rozpočtového prostoru k posílení veřejných investic,\" píše se ve zprávě, jež přichází v době známek zpomalování hospodářského růstu po celém světě a prudkých výkyvů na akciových i devizových trzích.
Setkání v Šanghaji je již podle agentury Reuters přirovnáváno k zasedání G20 v dubnu 2009, kdy se skupina dohodla na koordinovaných stimulačních opatřeních. Ta měla v době světové finanční krize zabránit globální hospodářské recesi.
Americký ministr financí Jack Lew však nyní potřebu stimulačního plánu bagatelizuje. V rozhovoru s televizí Bloomberg prohlásil, že některé ekonomiky si vedou lépe, než se předpokládá, a že investoři by neměli \"očekávat krizovou reakci v nekrizovém prostředí\".
MMF nicméně poukazuje na zpomalování růstu světové ekonomiky i na zhoršující se finanční situaci rozvíjejících se ekonomik, které byly těžce zasaženy poklesem cen komodit. \"Tento vývoj signalizuje zvýšené nebezpečí, že hospodářské oživení bude zmařeno,\" píše fond ve své zprávě. Upozorňuje rovněž, že vlády po celém světě možná budou nuceny vytvořit nové mechanismy na pomoc některým rozvíjejícím se zemím.
MMF v lednu snížil odhad letošního růstu světového ekonomiky na 3,4 procenta z dříve předpokládaných 3,6 procenta. Poukázal přitom na výrazně slabší obchodní výměnu s Čínou i na negativní důsledky nižších cen komodit. Odhad růstu globálního růstu pro příští rok fond snížil rovněž o 0,2 procentního bodu, a to na 3,6 procenta.