Veřejný dluh Číny na konci loňského roku činil 55 procent hrubého domácího produktu (HDP), což je vzhledem ke stavu veřejných financí v řadě vyspělých zemích relativně málo. Celková zadluženost ve druhé největší ekonomice světa však loni podle oficiálních odhadů vzrostla na téměř 200 procent HDP, tedy na takřka dvojnásobek 115 procent HDP z roku 2008.
Skutečná míra dluhu se ale teď podle agentury Fitch blíží 250 procentům výkonu ekonomiky. Letos přitom celkový dluh naroste na 260 procent HDP a jeho vzestup je nadále rychlejší než tempo hospodářského růstu, citoval ze zprávy ratingové agentury server britského listu The Telegraph.
\"Vysoká a neustále rostoucí míra zadluženosti v ekonomice je stále větším zdrojem systémové zranitelnosti,\" napsali analytici Fitch ve své zprávě. Rostoucí dluh je také důvodem, proč agentura ponechává rating úvěrových závazků Číny v kategorii A a nezvýšila jej do kategorie AA jako například konkurenční agentura Standard & Poor\'s.
Fitch nicméně pokládá za vysoce nepravděpodobné, že Čínu čeká takzvané \"tvrdé přistání\". Tedy situace, že by ekonomika zpomalila takřka na nulu. Pravděpodobná v Číně příliš není ani klasická bankovní a finanční krize, protože čínský finanční systém má oporu ve vkladech domácích klientů a v řadě bank i firemních dlužníků má významné slovo stát. \"Tyto faktory naznačují, že ten typ zhroucení důvěry věřitelů, který by mohl vyvolat finanční krizi, je v Číně nepravděpodobný,\" uvedla FItch.
Agentura předpovídá, že ekonomický růst Číny letos výrazně zpomalí a dosáhne 6,2 procenta. Na příští rok předpokládá, že tempo sestoupí na šest procent. Čínská ekonomika loni zpomalila růst na 6,9 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za 25 let.