Nejlepším městem pro podnikání se stal Humpolec

26.04.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 26. dubna (ČTK) - Nejlepším městem pro podnikání je Humpolec. Druhé místo patří Dobrušce, třetí skončila Nová Paka. Vyplývá to z výsledků 8. ročníku soutěže Město pro byznys 2015. Výzkum zpracovala agentura Datank. Soutěže se zúčastnilo 205 měst a obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy. Loni zvítězila Nová Paka před Humpolcem a Pelhřimovem.

Humpolec je dlouhodobě nejlepším místem pro podnikání. Vítězem se stal i v letech 2008 a 2013 a čtyřikrát skončil na druhém místě. K pozitivům tradičně patří vysoký podíl podnikatelů, firem i velkých zaměstnavatelů. Město se může pochlubit velkým nárůstem obyvatel, nízkou dlouhodobou nezaměstnaností a místní podnikatelé mohou nabírat odborné pracovníky, protože podíl učňů a studentů odborných škol je velmi vysoký. Humpolecká radnice nadprůměrně dobře hospodaří.

Dobruška zlepšila podmínky pro podnikání. Její dobré umístění podtrhují především příznivé ceny stavebních pozemků a nízká dlouhodobá nezaměstnanost. Velmi dobře si město vede také v kritériích kapitálových výdajů, výdajích na dluhovou službu a v ukazateli iRatingu. Dobruška má dlouhé úřední hodiny a úspěch slavila i v testu elektronické komunikace.

Sestup Nové Paky z nejvyšší příčky podle agentury nutně neznamená, že se podnikatelům v Nové Pace nedaří. Město má vysoký iRating, velký objem čerpaných dotací z EU a velmi rychlé zvyšování počtu podnikatelů a firem. Nová Paka uspěla především v přístupu veřejné správy. Politika města v nastavování podnikatelských poplatků, především lázeňského či rekreačního z ubytovací kapacity nebo ze vstupného, patří v ČR k těm příznivějším a také daň z nemovitosti pro podnikatele nastavila radnice na nejnižší možnou úroveň.

Nejlépe hodnocená města se od ostatních odlišují především vyšším podílem velkých zaměstnavatelů, dobrou dostupností k dálniční síti a nižší nezaměstnaností, vyšším podílem učňů a studentů odborného vzdělávání, dobrým hospodařením radnic vyjádřeným iRatingem společnosti CRIF-CCB, vyšší likviditou a nižšími náklady na dluhovou službu. Dále také spíše nižšími cenami vodného a stočného, dobrou mailovou komunikací živnostenských odborů a nižšími místními poplatky.

Obce se ve výzkumu Město pro byznys hodnotí na základě 34 kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou jmenovanou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí padesáti procenty, mohou svým chováním radnice ovlivnit.

Desítka nejlepších měst pro podnikání v ČR:

Celkové pořadí 1 Humpolec 2 Dobruška 3 Nová Paka 4 Pardubice 5 Litovel 6 Pelhřimov 7 Třinec 8 Šumperk 9 Nové Město nad Metují 10 Pacov

Zdroj: Město pro byznys 2015

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK