Podle Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny v Česku v květnu meziročně stouply o 0,1 procenta a zpomalily růst z 0,6 procenta v dubnu. Květnová inflace byla nejnižší od počátku roku. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v květnu klesly o 0,2 procenta po růstu o 0,6 procenta v dubnu.
\"Inflace v květnu sice zamířila těsně do blízkosti nuly, nicméně půjde spíše o krátkou epizodu, která na konci léta skončí. V inflaci se začnou ve větší míře projevovat rostoucí ceny pohonných hmot a zřejmě postupně vyprchá i efekt levnějších potravin,\" uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Ceny podle něj tlačí dolů vlivy, které nemůže ovlivnit politika centrální banky. Ta tak podle Dufka může být s vývojem cen spokojená, protože inflace dopadla přesně tak, jak očekávala. \"Neočekáváme proto, že by dnešní číslo mělo vyvolat diskuse o změně nastavení ať už kurzu nebo úrokových sazeb,\" dodal.
Ani podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové není dnešní výsledek inflace překvapením. \"Proto by neměl vyvolat potřebu měnově-politické reakce,\" uvedla.
Meziroční růst cen se bude podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka v nadcházejících měsících pohybovat jen těsně nad nulou a nad jedno procento zamíří pravděpodobně až v závěru letošního roku. \"Dvouprocentní inflace se nedočkáme dříve než v roce 2017, a to navzdory solidnímu růstu mezd,\" uvedl.
\"Inflace zůstane nízká i v následujících měsících a nelze vyloučit její další mírný pokles, zejména z titulu zmíněného poklesu cen plynu pro domácnosti,\" uvedl i hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Zároveň se podle něj v ekonomice neprojevují žádné nepříznivé vlivy pramenící z dlouhodobě nízkých cen, jak se ČNB obává. \"Mzdy zrychlují, spotřeba domácností zůstává silná. Další uvolňování měnové politiky tak zcela jistě není potřeba, i kdyby se inflace v následujících měsících dostala mírně pod nulovou hranici,\" uvedl.