Brigáda v zahraničí slušně vynáší

13.06.2006 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Prázdniny lze využít různými způsoby. Někteří si užívají volno a sladké nic nedělání, jiní preferují aktivní způsob odreagování od školních povinností. Stále více studentů však volí přivýdělek v zahraničí.

Téma týdne: Ideální prázdniny pro každého

Prázdninová brigáda v zahraničí má v podstatě jen výhody. Naučíte se jazyk, poznáte novou zemi, kulturu a lidi a ještě vyděláte spoustu peněz. Zní to idylicky, že? Není to ovšem zdaleka tak jednoduché. Co vše před odjezdem z České republiky a po příjezdu do zahraničí vyřídit a jakým způsobem práci v zahraničí hledat? Odpověď naleznete na následujících řádcích.

Práce v zahraničí pomocí pracovní agentury
Studenti v posledních letech využívají při výběru brigády stále častěji agentury zajišťující pracovní a studijní pobyty v cizině. Jejich největší výhodou oproti cestě na vlastní pěst je jednoduchost a jistota. Agentury totiž pro své klienty zajistí v podstatě vše, vyhledáním pracovního místa a vyřízením potřebných formalit počínaje, poradenstvím v místě pobytu konče. Nejvíce nabídek agentur je do Spojených států amerických a Velké Británie. Největší zájem je o místa v cestovním ruchu a gastronomii. Kromě obou výše zmíněných států však podle vyjádření agentur roste v poslední době poptávka po práci i v dalších zemích. Mezi ně patří Irsko, Nový Zéland, Francie, Norsko či Kanada. Nabídka práce v  exotičtějších zemích je však podstatně nižší a vztahy agentur a zaměstnavatelů ne tak pevné, jako ve zmíněných zejména anglicky mluvících zemích. Pro účast v programu musí uchazeč splňovat podmínky dané konkrétní agenturou – věk, studium, znalost jazyka atd.

Problémem je, že začátkem prázdnin už v agentuře moc velký výběr nebude a „skvělou“ brigádu už budete shánět hodně těžko. Na pracovní programy se často odjíždí už koncem května a je dobré přihlásit se do nich co nejdříve. Agentury dokonce často uzavírají registrace už během zimy. To se ale samozřejmě odvíjí od aktuální nabídky a poptávky po pracovnících. Může se tak klidně stát, že budete mít šanci na dobrou brigádu i nyní. Za zkoušku to určitě stojí.

Jedněmi ze studenty  nejžádanějších jsou již po řadu let programy formátu Work & Travel (W & T), a to především ve spojení s cestou do Spojených států amerických. Za poměrně vysoký poplatek (cca 50 tisíc korun) vám agentura zajistí vše potřebné, abyste na místě mohli rovnou nastoupit do vybrané firmy. Požadované vízum typu J-1 má proměnlivou dobu platnosti (2 až 4 měsíce) Poskočení doby platnosti má vlastník víza ještě 30 dní na opuštění země, během nichž může cestovat. Přes vysoký poplatek agentuře si šikovný student může velice slušně v řádu desítek tisíc korun vydělat.

Dobrodruzi a odvážní vyráží na vlastní pěst
Pokud student nechce platit agentuře za vyhledávání pracovního místa a má dostatek odvahy, může vyrazit za brigádou do ciziny na vlastní pěst. Záleží především na tom, jak dokážete potencionálního zaměstnavatele přesvědčit o svých kvalitách a také na vašich kontaktech, či zkušenostech na místě, kde budete pracovat.

Přestože jsme již více než dva roky členy Evropské Unie, není dosud možné pracovat ve všech zemích Unie pracovat bez povolení. Pracovní povolení nemusíte zařizovat, chystáte-li se za prací do Velké Británie, Irska, Švédska a od 1.5.2006 i do Španělska, Řecka, Finska či Portugalska. V ostatních zemích je to zatím o něco složitější, ale při brigádách do tří měsíců není obvykle pracovní povolení potřeba ani tam. Ovšem pozor, toto pravidlo neplatí absolutně, například v Německu je pracovní povolení potřeba i na krátkodobé stavební práce. Po příjezdu do země se tak nejčastěji musíte jen zaregistrovat na místních úřadech.

Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality.

Autor článku

Michal Ruml  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky