Nový zákon o nemocenském pojištění č.187/2006 Sb., který má začít platit od 1.1.2007, přináší řadu změn. Asi nejvíce diskutovanou otázkou je změna vyplácení nemocenské v době nemoci. Nechme tuto otázku mimo náš zájem a podívejme se na jinou změnu, která se týká rodičů malých dětí.
V současné době je peněžitá pomoc v mateřství poskytována pouze ženám, které dítě porodily, nebo které převzaly dítě do trvalé péče nahrazující péči mateřskou na základě rozhodnutí příslušného orgánu.
Od ledna bude moci pobírat peněžitou pomoc v mateřství též otec dítěte nebo manžel ženy, který o dítě pečuje. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle § 32 zákona má kromě ženy která dítě porodila, též osoba:
-
pokud převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí
-
která pečuje o dítě, jehož matka zemřela
-
která pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud matka dítěte nemůže nebo nesmí o dítě pečovat po závažné dlouhodobé onemocnění
-
která pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu.
Písemná dohoda je nutná
Žena, která porodila dítě, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství od počátku 8. týdne před očekávaným dnem porodu a to na dobu 28 týdnů, případně 37 týdnů, pokud porodila zároveň dvě a více dětí a stará se o ně. Nejdříve s účinností od počátku sedmého týdne po porodu dítěte může být uzavřena písemná dohoda o tom, že muž bude pečovat o dítě místo ženy. Muži, který písemnou dohodu uzavřel náleží peněžitá pomoc v mateřství po dobu 22 týdnů.
V písemné dohodě musí být:
-
uveden den, od kterého bude pojištěnec o dítě pečovat
-
den porodu
-
ověřený podpis matky
Peněžitou pomoc v mateřství může na dítě pobírat pouze jedna osoba. V době, kdy o dítě pečuje otec, ji pobírá on. Takto uzavřená dohoda může být též jednostranně zrušena jak mužem nebo matkou dítěte. Přestože dohoda může být též vypovídána a uzavírána opakovaně, podmínky nároku na dávku se zjišťují pouze ke dni prvního převzetí dítěte do péče. Také do doby nároku na dávku se započítává doba, kdy se o dítě stará druhý z partnerů.
Peněžitou pomoc v mateřství nebude vyplácet zaměstnavatel
A zaměstnavatelé nebojte se, vás se výplata této dávky nedotkne. Výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den činní 70 % denního vyměřovacího základu a to od prvního dne nástupu na mateřskou dovolenou a to i opakovaně v případě využití písemné dohody mezi partnery. V obou případech je dávka vyplácena z nemocenského pojištění.
Závěr
Zákon nově umožní zůstat doma s dítětem i mužům a to od 7 týdne po porodu dítěte. Ženy, pokud budou chtít a dohodnou se tak se s partnerem, se budou moci vrátit do zaměstnání a rodina bude moci dále pobírat peněžitou pomoc v mateřství (muž).
V dnešní době také žena nemusela využít celou dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství a o dítě se od určité doby mohl začít starat muž, ale v tomto případě nepobíral peněžitou pomoc v mateřství, která je poskytována z nemocenského pojištění, ale pouze rodičovský příspěvek, který nyní činí pouze 3696 Kč.
Zákon umožní, aby se o děti mohli za stejných podmínek starat od určitého věku též muži. Jak tuto možnost využijí? To ukáže až čas.