Z druhé vlny rozšiřování dává Brusel nejlepší známky Maltě a Lotyšsku

18.02.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Integrace Rumunska se Bruselu jeví jako mimořádně obtížná

Integrace Rumunska se Bruselu jeví jako mimořádně obtížná. Ani Bulharsko se do unie před rokem 2006 zřejmě nezačlení. Litva, Lotyšsko, Malta a Slovensko, které zahájily tento týden předvstupní rozhovory o členství v Evropské unii, se pokoušejí vyrovnat šestici kandidátů tzv. první vlny a spolu s nimi se integrovat v letech 2003 - 2004. Bulharsko a Rumunsko - zbylé dvě ze šesti zemí nově přizvaných k jednacímu stolu - jejich ambice vzhledem k horším výchozím parametrům nesdílejí.

Hlavní vyjednávač Litvy Vygaudas Usackas v Bruselu informoval, že jeho vláda připravila negociační pozice v 15 z celkem 29 kapitol, což by jeho zemi mělo pomoci zkrátit odstup od nejúspěšnějších, kteří už dva roky vyjednávají. Rozhovory s druhou skupinou

mají objektivně "zrychlený" scénář, což nepřímo připustil i komisař Günter Verheugen. Jestliže s první vlnou uchazečů se na startu otevíralo šest či sedm témat, pak s touto druhou je to hned deset až jedenáct kapitol.

Konkrétně pro již zmíněnou Litvu bude k nejproblematičtějším úkolům patřit zvýšení konkurenceschopnosti průmyslu i zemědělství, nahrazení energie z Ignalinské jaderné elektrárny jinými zdroji a také přijetí evropských norem v oblasti životního prostředí. Postoj jednoznačně vstřícný vůči "všem dimenzím evropské integrace" zaujali v Bruselu, jak víme, vyjednávači z Bratislavy. Ta chce převzít legislativu unie do konce roku 2002 a uvést ji do života - s nemnoha výjimkami - o rok později s tím, že ani slovenský agrární sektor by neměl působit vět

ší potíže.

Mezi kandidáty "druhé vlny" si nicméně Brusel nejvíc cení připravenosti Malty a Lotyšska, protože v obou zemích je už "fungující tržní ekonomika" schopná vzdorovat konkurenci jednotného trhu. Šéf maltské diplomacie Josef Borg chce uzavřít jednání koncem příštího roku. S Maltou a Lotyšskem hodlá Evropská komise otevřít do léta osm jednacích bodů, se Slovenskem sedm, s Litvou šest a po pěti s Bulharskem a Rumunskem.

Cesta dvou posledně zmíněných států k členství se ale jeví jako velmi dlouhá - Bukurešť pokládá za možný termín pro vstup rok 2007, Sofia rok 2006. Podle komisaře Verheugena je hlavně případ Rumunska mimořádně obtížný, což v eurožargonu znamená, že o datu jeho integrace se zatím v Bruselu vůbec neuvažuje.

Zdroj: HN z 18. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka