Pomalé otevírání české energetiky konkurenci se nelíbí Evropské unii. Ta v těchto dnech jasně naznačila, že jen velmi těžko bude akceptovat žádost České republiky o přechodné období pro liberalizaci tuzemského trhu s energetikou. ČR totiž hodlá plně otevř
ít své trhy konkurenci v případě elektrické energie, které by odpovídalo stavu v unii, teprve do roku 2005. U zemního plynu se počítá s úplným zrušením monopolního postavení stávajícího dodavatele dokonce až do roku 2008. A to na základě nově připravovaného energetického zákona. Jeho návrh schválila vláda již letos 9. února.Podle zákona si například odběratelé s roční spotřebou elektřiny nad 40 gigawatthodin (GWh) v roce 2002 budou moci vybrat svého dodavatele. Stejné právo budou mít o rok později společnosti s roční spotřebou 9 GWh a od 1. ledna 2005 budou svobodného výběru dodavatele elektřiny moci využít všichni velkoodběratelé. Domácnosti se dočkají počátkem roku 2007.
Evropská unie vzkázala, aby Praha podrobněji přezkoumala své žádosti o přechodná období pro otevírání trhu. Unie upozorňuje na skutečnost, že kromě České republiky žádná z dalších zemí z první kandidátské skupiny o přechodné období při rušení monopolu na trhu s elektrickou energií nepožádala. Co se týká plynu, o přechodné období zažádalo
pouze Polsko. "Podobné zprávy se občas objevují," tvrdí tisková mluvčí Ministerstva obchodu a průmyslu Dagmar Plachá. Podle ní ale ministerstvo nedostalo v této souvislosti od unie žádné oficiální stanovisko. "Znění všech připravovaných legislativních dokumentů konzultujeme s Evropskou unií, tak tomu bylo i v případě nového energetického zákona," vysvětluje Plachá. Ihned k tomu dodává, že připravovaný dokument byl ze strany EU již v minulosti schválen.Podle Plaché rovněž v této souvislosti hodně záleží na tom, kdy EU přijme Českou republiku za svého právoplatného člena. "Pokud to bude podle některých odhadů po roce 2005, bude vše v pořádku, i co se týká přechodných období v souvislosti s liberalizací energetického trhu," dodává.
Nadále trváme v žádostech o přechodná období na naší pozici," říká tajemnice vyjednávacího týmu Petra Kyslingerová. Podle ní je situace taková, že ČR musí v současné době na přechodných obdobích trvat. "Vyjednávání o energetice je teprve v začátku," dodala. Nový zákon, který rovněž definuje i podmínky energetického trhu mají již dnes začít projednávat poslanci.
Zdroj: HN z 22. 2. 2000