Omyl ČSÚ s letadly nebyl první

23.02.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Schodek zahraničního obchodu patří mezi údaje, v nichž se statistici mýlí nejčastěji

Schodek zahraničního obchodu patří mezi údaje, v nichž se statistici mýlí nejčastěji. Český statistický úřad, který má všechny údaje jako první k dispozici, má v jejich interpretaci značně nejasno. Chyby lze v podstatě rozdělit do dvou kategorií: Buď výsledné číslo neodpovídá realitě, nebo přísně tajný výsledek unikne s předstihem. To se stalo naposledy loni v prosinci, kdy unikla data o vývoji hrubého domácího produktu.

Pon

dělní mlžení kolem "překvapujícího" schodku zahraničního obchodu, za kterým se skrýval dovoz dvou letadel, patří do první kategorie a oficiálně jde o druhou dezinterpretaci. První případ se stal loni v březnu, kdy šlo ovšem o faktický nákup tří letadel. Z údajů, které mají HN k dispozici, však vyplývá, že spolupráce mezi celní správou a ČSÚ je natolik nedostatečná, že statistici mají jen letmou představu, co se za zveřejněným číslem skrývá. Ke stejnému případu - dovozu letadel ke zušlechtění bez jejich vývozu ještě tentýž měsíc - došlo například i v prosinci. Prosinec je ale měsíc, kdy všichni zhoršení obchodního deficitu očekávali, a tak se nad měsíčním schodkem ve výši 18,6 mld. Kč nikdo nepozastavoval. Podobně ČSÚ nezaznamenal prodej několika letounů, kterých se ČSA zbavovaly koncem loňského roku.

Navíc prohlášení statistiků o tom, že nebýt dovozu dvou letadel, byl by deficit v lednu o 3,4 miliardy nižší, není přesné. Podle informací z Generálního ředitelství cel se v průběhu ledna dovezla do ČR dvě letadla. Obě jsou touto dobou již mimo území ČR. Jedno se po "zušlechtění" vyvezlo již v lednu a druhé se do země původu vrátilo v průběhu února. Proto lze očekávat, že únorová čísla o vývozu budou příznivější o 1,7 miliardy korun, což je cena letadla. Do stat

istiky lednového dovozu naopak zapadá import uměleckých předmětů v hodnotě 1,6 miliardy korun, které byly dovezeny na výstavy a ještě se nevyvezly.

ČSÚ "doplatil" na to, že po Generálním ředitelství cel nepožaduje údaje, které zahrnují rozpis položek tzv. "aktivního zušlechťování". V den zveřejnění proto nemá potřebné informace. Překvapivé ovšem je, že podrobné údaje včetně rozpisu jednotlivých dovozních a vývozních položek dostává Česká národní banka, která jako první na neshody v interpretaci lednového d

eficitu upozornila. Je ale pravděpodobné, že rozsah poskytovaných informací se v blízké budoucnosti změní. Podle Generálního ředitelství cel lze celou záležitost napravit změnou platné smlouvy s ČSÚ. Statistici sice v pondělí uvedli, že by jim celníci měli některé položky předem avizovat, s tím však GŘC podle posledního vyjádření nesouhlasí.

Zdroj: HN z 23. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU