Komisaře EK vývoj v ČR uspokojil

24.02.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Od podzimní hodnotící zprávy Evropské komise se příprava České republiky na členství v EU výrazně zlepšila, i když je zapotřebí ještě hodně úsilí

Od podzimní hodnotící zprávy Evropské komise se příprava České republiky na členství v EU výrazně zlepšila, i když je zapotřebí ještě hodně úsilí. Tak lze shrnout včerejší slova komisaře Güntera Verheugena k ČR před zahraničním výborem Evropského parlamentu. "Hodnotící zpráva měla jasně pozitivní dopad. Vývoj v Praze je uspokojivý," řekl komisař. Program vlády pro přejímání legislativy EU označil za ambiciózní. "Bude-li splněn, loni kritizované nedostatky bu

dou odstraněny."

Vnitropolitická situace v ČR je podle komisaře "obtížná", převládá nicméně "jistá stabilita", protože ČSSD a ODS "nemají jinou možnost než spolupracovat". Diferencovaně a pružně chce Verheugen odpovídat na "oprávněné obavy" Němců a Rakušanů z přílivu pracovních sil z kandidátských zemí. Svěřil se, že jedná o možné pomoci takto "postiženým" pohraničním oblastem.

Problém romské menšiny se zdaleka netýká jen ČR, řekl; je to celoevropský problém a jeho řešení je třeba hledat společně. Potvrdil, že hodlá záhy pozvat představitele romských společenství z kandidátských zemí do Bruselu.

V romské otázce "musíme být aktivní, ale zároveň velmi citliví", řekl včera Verheugen zahraničnímu výboru Evropského parlamentu. "V ČR si toho je politická elita vědoma, v každodenním životě však přetrvává mnoho diskriminace."

Odmítl komentovat problém zajištění přímých plateb pro zemědělce v budoucích členských zemích. Kapitola "zemědělství" bude nejtěžší, a to nejen pro Polsko. Při jejím otevření v červnu požádá EU kandidáty o doplňující informace, takže jednání bude pomalé. Naznačil, že souhlasí se žádostmi o přechodná období, přeje si však diferencovat.

Poslankyně rakouské ÖVP Ursula Stenzelová podotkla, že není třeba poslouchat, co říká šéf koaliční FPÖ Jörg Haider, protože jménem Rakouska mluví vláda a ta je nakloněna rozšíření EU. Verheugen odpověděl: "Pro mne není snadné akceptovat přání, že nemáme brát v úvahu, co říká Haider. V Maďarsku a v dalších zemích vyvolal pozdvižení, když řekl, že souhlasí s rozš

ířením teprve poté, až budou mít stejné mzdy jako Rakousko" To by v EU nemohly být ani Španělsko, Řecko a další země, dodal.

Zdroj: HN z 24. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka