Uzavření smlouvy o penzijním připojištění není žádný problém, stačí si jen vybrat penzijní fond, který nejlépe vyhovuje vašim představám a uzavřít smlouvu. Všechny penzijní fondy se musí řídit platnou legislativou, a dá se říci, že penzijní připojištění je u všech penzijních fondů velmi podobné. Proto při výběru spíše zohledníme jméno instituce, počty klientů a v neposlední řadě také zhodnocení, kterého penzijní fondy dosahují.
Při uzavření smlouvy o penzijním připojištění si volíme nejen výši příspěvku, ale také frekvenci placení a také způsob, tzn. zda ho budeme platit v hotovosti složenkou nebo z účtu příkazem k úhradě.
Ale co dělat v okamžiku, kdy nám výše příspěvku nevyhovuje? Odpověď je jednoduchá výši příspěvku změnit. Ale jak na to?
- Vyberte si novou frekvenci placení (obvykle se jedná o měsíční, čtvrtletní, pololetní nebo roční frekvenci placení) a novou výši příspěvku. Minimální výše příspěvku je 100 Kč měsíčně, maximální výše není omezená.
- Oznamte písemně změnu svému penzijnímu fondu. Změna výše příspěvku je vždy platná nejdříve od prvního dne měsíce následujícího po doručení změny.
- K oznámení ve většině případů můžete využít změnový formulář, kterým oznámíte nové skutečnosti. Formuláře najdete většinou na stránkách příslušného fondu, případně v našem Prodejním centru. Zde můžete elektronicky formulář vyplnit. Následně vám bude formulář zaslán k podpisu.
- Pokud formulář nenaleznete na internetových stránkách, zavolejte na infolinku penziního fondu nebo navštivte pobočku Vašeho penzijního fondu, kde vyplníte formulář dodatku ke smlouvě – změnový formulář.
- V případě, že platíte příspěvky na penzijní připojištění pomocí trvalého příkazu, nezapomeňte si trvalý příkaz změnit.
TIP: Příspěvek na penzijní připojištění se nemusí jen snižovat. Pokud naopak zvažujete zvýšení příspěvku, mějte na paměti, že s příspěvkem ve výši 1500 Kč měsíčně maximálně využijete daňové výhody penzijního připojištění.