V muzeu hraček v Rychnově nad Kněžnou je k vidění kromě dalších, většinou českých hraček, zejména sbírka panenek - především s porcelánovou hlavičkou, včetně jejich výbaviček, oděvních doplňků a pokojíčků pro panenky.
Chloubou muzea je 120 cm vysoká panenka z roku 1880 s porcelánovou hlavičkou, s tělíčkem z kozinky plněným korkovou drtí a od předloktí s rukama ze dřeva, která je zajímavá nejen výškou a stářím, ale i výbavou. Ve vlastní skříni má dochované šatičky, pelerínu, slunečník, biedermaier čepec, klobouky, kožené botičky a další garderóbu, včetně spodního prádla, korzetů a podvazků. Na panenky se jinak šilo ze zbytků, na tuto se ale evidentně ze zbytků nešilo, kupovaly se jí na výbavičku drahé, kvalitní látky.
Doplňky panenek, šatičky, čepečky, rukavičky se během času nejen zničí, ale také lehce poztrácí, takže ty dochované jsou do jisté míry raritou.
Exponáty pocházejí většinou ze sbírek soukromých majitelů, kteří je v muzeu obměňují. Letošní novinkou je například panenka ze třicátých let minulého století Shirley Temple Blacková – podle známé dětské filmové hvězdy, netradiční kočárek pro panenky a další dvě vitríny s hračkami. K osvětleným pokojíčkům pro panenky v současné expozici přibyl osvětlený obchůdek pro panenky z roku 1920.
AUTOR: Irena Voříšková
ZDROJ: Moda.cz – internetový magazín o módě, kosmetice, zdraví a stylu