Dokončení privatizace druhého největšího bankovního domu se jeví základním východiskem pro zastavení poklesu jeho podílu na trhu a pro udržení konkurenceschopnosti. Potencionální zájemci, investoři, již byli ministerstvem financí (MF) a Fondem národního majetku (FNM) inzerátem v tisku vyzváni, aby předložili nabídky k získání zbývajícího podílu státu v ČS.
Podle generálního ředitele Dušana Barana obdrží vláda závazné nabídky do konce roku, ovšem závěrečná jednání o podmínkách kontraktu a ceně proběhnou až v roce příštím. Zájem již projevila rakouská Die Erste Bank, zmiňovány jsou i Bank Austria Creditanstalt, francouzská Société Générale, italská Banca Commerciale, nizozemská ING, švýcarská Bank Zürich a německá Hypo Vereinsbank. Mezi uchazeče se řadí i Česká pojišťovna, jeden ze současných nestátních akcionářů, která se výběrového řízení hodlá účastnit společně se zahraničním partnerem.
Významné organizační a personální změny v ČS přinesla březnová mimořádná valná hromada svolaná FNM. Osmičlenná dozorčí rada, jejíž personální složení bylo obměněno s výjimkou členů volených zaměstnanci, bude po změně stanov volit a odvolávat představenstvo. Odvolání postihlo i čtyři členy představenstva, které se zúžilo ze sedmi na pět členů. Jeho dosavadní předseda a generální ředitel Jaroslav Klapal hlasování o setrvání ve funkci rovněž nepřežil a na jeho místo nastoupil Dušan Baran, který se podle stanov stal i generálním ředitelem. ČS se tak přiklonila k takzvanému německému modelu řízení, který umožňuje rozhodujícím akcionářům pružněji provádět změny v představenstvu.
Schváleno bylo také navýšení základního jmění banky o pět miliard korun s tím, že úpis akcií bude možno provádět až do 7,6 miliardy korun. Důvodem je především nutnost zlepšit kapitálovou přiměřenost banky v souvislosti s očekávanými přísnějšími kritérii ČNB na krytí tržního rizika. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), téměř 12procentní akcionář, tento krok uvítala, ovšem ke své účasti na navýšení se dosud jednoznačně nezavázala.
ČS vykázala za rok 1998 podle mezinárodních účetních standardů ztrátu 3,8 miliardy korun, zatímco rok předtím hospodařila se ziskem 2,8 miliardy korun. Podle českých účetních standardů vykázala banka v roce 1998 ztrátu 6,94 miliardy korun proti čistému zisku 1,203 miliardy korun v roce předchozím. Více než třímiliardové odlišení vysvětluje ČS různými principy účtování o rozdílech mezi účetní a daňovou hodnotou aktiv a pasív a o daňových ztrátách uplatnitelných v následujících letech.
Dosaženou ztrátu management přičítá zejména vysoké potřebě tvorby rezerv a opravných položek (ROP) ke krytí úvěrových a tržních rizik, ztrátám vyplývajících z finanční krize v Rusku a celkovému útlumu ekonomiky.
V 1. čtvrtletí 1999 hospodařila ČS podle mezinárodních účetních standardů se ztrátou 578 miliónů korun, zatímco ve srovnatelném období loňského roku vytvořila čistý zisk 1,236 miliardy korun. Výsledky jsou nekonsolidované a neauditované. Podle českých účetních standardů dosáhla ztráta 615,77 miliónu korun, zatímco ve srovnatelném období loňského roku vytvořila banka čistý zisk 649,20 miliónu korun. Podle generálního ředitele Barana jsou výsledky opět ovlivněny zvýšenou tvorbou ROP, které představovaly 2,238 miliardy proti 1,535 miliardy korun ve stejném období loni.
ČS zastřešuje finanční skupinu, která nabízí širokou škálu finančních a příbuzných služeb. Členem skupiny jsou ČS - stavební spořitelna, a.s., ČS - Živnostenská pojišťovna, a.s., Spořitelní investiční společnost, a.s., Spořitelní penzijní fond, a.s., leasingová společnost CORFINA, a.s., ČS - Reality, a.s. a SINDAT ČS Consulting, a.s.
Historie ČS sahá do února 1824, kdy byla v Praze založena první spořitelna. Do roku 1990, kdy byla přeměněna v univerzální banku, poskytovala především klasické spořitelní služby obyvatelstvu. Jako akciová společnost je zapsána od 1. ledna 1992. V první vlně kupónové privatizace byla částečně privatizována, když bylo nabídnuto 37 procent akcií. Vedle FNM (45 procent) jsou největšími akcionáři Evropská banka pro obnovu a rozvoj (necelých 12 procent) a Česká pojišťovna (téměř devět procent).
Zdroj: ČTK