V soutěži o naše úspory vítězí fondy

19.01.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Po letech, kdy domácnosti ukládaly uspořené peníze především na bankovní vklady, došlo loni ke zlomu, kterým možná započal trend odlivu vkladů domácností z bank

Po letech, kdy domácnosti ukládaly uspořené peníze především na bankovní vklady, došlo loni ke zlomu, kterým možná započal trend odlivu vkladů domácností z bank. Za loňský rok na bankovních vkladech domácností sice nominálně přes 27 miliard přibylo, ale o

dečteme-li ony "automaticky" připsané úrokové výnosy, pak došlo vlastně k úbytku asi sedmi miliard korun. A to přesto, že banky díky nízké inflaci loni nabízely ještě i po zdanění reálně kladný úrokový výnos. O dalším vývoji objemu bankovních vkladů lze spekulovat, ale za současné úrovně nabízených úroků zřejmě opět dojde k poklesu.

Stabilní a stále rostoucí oblibou se mohou pyšnit stavební spořitelny, ovšem jejich produkt je dotován mnohamiliardovou státní podporou. Stát totiž každoročně přidá k naspořeným víc než 20 miliardám další čtvrtinu této sumy - potom není divu, že počet smluv o stavebním spoření se pomalu blíží třem miliónům. Tento produkt však není efektivní pro větší úložky.

Karty tak zahrály do ruky fondům, zejména peněžního trhu, které navíc díky rychlému poklesu inflace udržely relativně vyšší výnos (i díky zakoupeným dluhopisům).

Investiční společnosti si věří, protože oprávněně argumentují, že si již získaly důvěru občanů. Bezesporu hlavní roli "ledoborce" sehrál právě Sporoinvest a statisíce jeho podílníků, kteří se tak vlastně "naučili", co je to podílový fond. Bezesporu dominantní roli sehrála nízká rizikovost (prakticky bez volatility), solidní výnos, rychlá likvidita i snadná obsluha. Bez významu však nebylo ani načasování a nevtíravá, leč účinná a dlouhodobá informační kampaň.

Zdroj: HN z 19. 1. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka