Speciál O OBORECH: Sociální práce

15.02.2008 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Umíte jednat s lidmi? Rozhodli jste se, že svůj život zasvětíte pomoci ostatním? Odmítáte předsudky některých lidí vůči menšinovým skupinám? Pokud jste třikrát odpověděli ano, pak můžete směle uvažovat o studiu některého z široké nabídky bakalářských oborů Sociální práce, které si nyní představíme...

Předměty
Vedle těch předmětů, které na vypsaných oborech Sociální práce patří mezi ty základní (právo, filozofie, sociologie, anglický jazyk, příp. předměty teologického zaměření aj.), projde student také předměty orientovanými na současné společenské, etnické a politické problémy u nás i ve světě. Jen pro představu - v rozvrhu některých z nich nalezneme třeba předměty jako Problémy etnických a menšinových skupin, Sociální politika, Humanitární pomoc, Aplikovaná psychohygiena, Krizová intervence, Etnické a náboženské konflikty, Ekonomika neziskových organizací, Psychosociální výcvik, Drogové závislosti aj. Některé obory zahrnují také několikatýdenní praxi, během níž se student může důkladně seznámit s chodem a organizací různých poradenských a sociálních zařízení.

Profil a uplatnění absolventa
Absolventi těchto oborů jsou připraveni na práci s rizikovými skupinami, starými lidmi, handicapovanými, s rodinou a dětmi či s národnostními menšinami. Mimoto získávají rozhled v právních normách v oblasti sociální práce, sociální politiky i sociálního zabezpečení.

Po skončení studia se z nich stávají kvalifikovaní odborníci na oblast sociální a humanitární práce, a to jak ve státní správě a samosprávě (sociální pracovníci apod.), tak v nestátních a církevních institucích u nás i v zahraničí. Běžné je pak také jejich uplatnění v humanitárních organizacích, které provozuje Česká katolická charita, ADRA, Nadace Člověk v tísni, a v mnoha dalších sdruženích, které se zabývají rozvojovou pomocí. Někteří absolventi také odcházejí pracovat do různých rizikových zařízení (např. uprchlických táborů, věznic apod.).

Kde ji lze studovat?

  • Univerzita Palackého v Olomouci (Cyrilometodějská teologická fakulta): program Sociální politika a sociální práce, obor Sociální a humanitární práce (P)
  • Univerzita Palackého v Olomouci (Pedagogická fakulta): program Pedagogika, obor Pedagogika - sociální práce (P, K)
  • Univerzita Palackého v Olomouci (Filozofická fakulta): program Sociologie, obor Sociální práce (K)

  • Masarykova univerzita v Brně (Fakulta sociálních studií): program Sociální politika a sociální práce (P, K), obor: Sociální politika a sociální práce (4leté - K), Sociální politika a sociální práce (jednooborové) (P, K), Sociální politika a sociální práce (dvouoborové) (P, K)

  • Univerzita Karlova v Praze (Filozofická fakulta): program Sociální politika a sociální práce, obor Sociální práce (jednooborové) (P, K)
  • Univerzita Karlova v Praze (Evangelická teologická fakulta): program Sociální práce, obor Pastorační a sociální práce (P, K)

  • Slezská univerzita v Opavě (Filozoficko-přírodovědecká fakulta): program Sociální politika a sociální práce, obor Veřejná správa a regionální politika (P, K)

  • Univerzita Jana Evangelisty Purkyně Ústí nad Labem (Fakulta sociálně ekonomická): program Sociální politika a sociální práce, obor Sociální práce (P, K)

  • Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (Zdravotně sociální fakulta): program Sociální politika a sociální práce, obor Sociální práce ve veřejné správě (P, K)

  • Univerzita Hradec Králové (Pedagogická fakulta): program Sociální politika a sociální práce, obor Sociální práce ve veřejné správě (P, K), obor Sociální a charitativní práce (P, K),

  • Ostravská univerzita (Filozofická fakulta): program Sociální politika a sociální práce, obor Poradenství v sociální práci (K, P)

  • Technická univerzita v Liberci (Fakulta pedagogická): program Sociální práce, obor Penitenciární péče (K), obor Sociální pracovník (K)


    Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.
  • Autor článku

    Lucie Černá