MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ
Kde: Ekonomicko-správní fakulta, Lipová 41a, 602 00 Brno
Charakteristika oboru: Studijní program Ekonomické teorie, nabízí magisterský obor Ekonomie. Zde jsou vychováváni ekonomové s důrazem na osvojení znalostí soudobé teoretické ekonomie. Cílem je připravit odborníky opírající se o zvládnutí moderní teoretické ekonomie, matematických a statistických metod umožňujících využívat moderní metody řešení.
Uplatnění absolventů: Absolventi získávají předpoklady pro uplatnění v oblasti ekonomické teorie a výzkumu, ale mají rovněž předpoklady pro uplatnění v komerční oblasti, ve finančním sektoru, státní správě či oblasti hospodářské publicistiky. Absolvování oboru vytváří rovněž dobré výchozí předpoklady pro doktorské studium ekonomického zaměření na českých či zahraničních univerzitách.
Přijímací zkoušky: Uchazeči zde musí počítat s Testy studijních předpokladů.
Základní statistické údaje: informace platné pro akademický rok 2007/2008
o Počet přihlášených uchazečů: 91
o Počet přijatých uchazečů: 41
Názor studentky:
Michala J., veřejná ekonomika, 5. ročník: Studuji obor Veřejná ekonomika, který patří na naší fakultě k těm lehčím. Je to studium veřejného sektoru, hlavní důraz se klade na předměty typu veřejné finance, veřejná ekonomika, ekonomika a financování neziskového sektoru a podobně. Myslím si, že celkově má Ekonomicko-správní fakulta MU vysokou úroveň v porovnání s jinými podobně zaměřenými fakultami u nás. Co se týče studijních pobytů v zahraničí, je po nich vysoká poptávka, tudíž jsou poměrně vysoko nastavená kritéria. Jde hlavně o úroveň jazyka a studijní průměr. Není to dlouho, co vznikl nový předmět odborná praxe, který spočívá ve stáži studentů ve vybrané organizaci ziskového nebo neziskového sektoru a na který je spousta kladných ohlasů nejen ze strany studentů. Časově je studium na ESF náročné, hlavně kvůli seminářům, kde se vyžaduje účast (a valná většina předmětů semináře má). Také zde hraje roli příprava na semináře (na většině z nich se počítá s "aktivní účastí", což znamená nastudování problematiky předem a diskuze nad tématy).
Informace na: www.is.muni.cz/prihlaska/info.pl?utyp=BM
KARLOVA UNIVERZITA V PRAZE
Kde: Fakulta sociálních věd, Smetanovo nábř. 955/6, 110 01 Praha 1
Charakteristika oboru: Studijní program Ekonomické teorie nabízí tříletý bakalářský studijní obor Ekonomie. Studium je orientováno na teoretické a historické ekonomické disciplíny, ekonometrii a hospodářskou politiku. Vyžaduje hluboké matematické základy a schopnost teoretického abstraktního myšlení. Proto je věnován značný prostor výuce matematiky, matematické statistiky a ekonometrie.
Uplatnění absolventů: Absolventi mohou působit v oblasti nižších sfér státní správy, poradenských službách či v podnikové sféře.
Přijímací zkoušky: Při přijímacím řízení budou posuzovány výsledky Národních srovnávacích zkoušek. Uchazeč o studium Ekonomie musí alespoň jednou absolvovat nejen test Obecných studijních předpokladů, ale také test z matematiky.
Pozor: I když se přijímací řízení omezuje pouze na matematiku a studijní předpoklady, budoucí studenti musí mít na paměti, že základním cizím jazykem pro ekonomii je angličtina, kterou musí ovládat, neboť anglické texty a předměty v angličtině vyžadují alespoň středoškolskou znalost tohoto jazyka.
Názor studenta:
Radovan F., ekonomické teorie, 3. ročník: Úroveň našeho institutu je podle mě vyšší než u ostatních institutů Fakulty sociálních věd. Kvalita/náročnost/přidaná hodnota bakalářského studia je vysoká a srovnatelná s kvalitními zahraničními univerzitami. Jelikož do prváku obvykle nastoupí 140 lidí a v dalších ročnících toto číslo klesá o desítky procent, můžeme si užívat osobního přístupu pedagogů a komorní atmosféry. Kantoři patří k nejlepším v ČR. Vyučují u nás bývalí ministři, současný guvernér ČNB, vedoucí experti. Nabídka míst pro zahraniční pobyt na IES již několik let převyšuje poptávku od studentů. Studenti si velice cení toho, že se již po seznamovacím kurzu všichni navzájem znají a jsou jedna velká parta. Co se týče náročnosti, nejtěžší jsou 4 povinné kurzy matematiky a úvodní kurz mikroekonomie. Pílí lze ale nedostatek talentu lehce dohnat.
Informace na: www.fsv.cuni.cz, www.ies.fsv.cuni.cz
VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ
Kde: Vysoká škola ekonomická, Fakulta národohospodářská, Katedra ekonomických teorií, nám. W. Churchilla 4, 130 67 Praha
Charakteristika oboru: Fakulta poskytuje vzdělání v širokém spektru předmětů ekonomických a společenských věd, tak aby jako ekonomové byli schopni pružně reagovat na požadavky hospodářské praxe a pracovních trhů. Obor se zaměřuje na přípravu odborníků se základem ekonomických, právních a dalších společenskovědních disciplín, s důrazem na mezinárodní ekonomické a hospodářskopolitické aspekty a s praktickou znalostí alespoň jednoho světového jazyka. Studenti mají možnost dále studovat v navazujícím magisterském oboru Ekonomie a ekonomická analýza, Hospodářská politika, Ekonomická žurnalistika, Ekonomie, právo a instituce, či Ekonomika a správa životního prostředí.
Uplatnění absolventů: Hlavní oblasti profilu absolventa jsou ekonomie, finance, hospodářská politika, mezinárodní hospodářské vztahy, právo se zaměřením na právo obchodní, základy matematických a statistických metod, práce s výpočetní technikou a základy humanitních věd. Absolventi budou připraveni pro uplatnění v ekonomických a analytických sekcích firem, bank a dalších institucí v soukromém i veřejném sektoru u nás i v zahraničí.
Přijímací zkoušky: Student, který chce studovat tento obor na VŠE, musí splňovat následující podmínky:
- Student řádně ukončil střední nebo střední odborné vzdělání, což uchazeč musí prokázat čestným prohlášením předloženým před zápisem ke studiu.
- Do 1. června 2008 alespoň jednou absolvovat test Obecných studijních předpokladů v rámci Národních srovnávacích zkoušek.
Pozor: Součástí přijímacího řízení sice nejsou testy ověřující jazykovou znalost studenta, ale znalost anglického jazyka je považována při studiu tohoto oboru za samozřejmost. Studenti mohou cizí jazyk studovat bez omezení, fakulta však toto svým, studentům nenařizuje. Znalost anglického jazyka je však nutností, neboť několik předmětů je vyučováno právě v angličtině, některé z nich dokonce výhradně v angličtině. U uchazečů se předpokládá komunikační úroveň angličtiny, odbornou angličtinu se pak naučí v rámci studia. Pro méně zdatné studenty nabízí Katedra angličtiny kurzy na několika úrovních.
Informace na: www.nf.vse.cz, www.keke.vse.cz
VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ - TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA
Kde: Ekonomická fakulta, Katedra ekonomie, Sokolská třída 33, 701 21 Ostrava 1
Charakteristika oboru: Katedra ekonomie zabezpečuje výuku mikroekonomie, makroekonomie a mezinárodní ekonomie. Vyučuje také další ekonomické předměty, jako jsou dějiny ekonomických učení, teorie fiskální a monetární politiky, mezinárodní finance, institucionální ekonomie, ekonomika rozvoje, dějiny národního a světového hospodářství. Studijní program Ekonomika a management nabízí uchazečům hned několik oborů - Ekonomika podniku, Management a Ekonomika cestovního ruchu.
Uplatnění absolventů: Absolvent oboru Ekonomika podniku získá přehled o širokém spektru organizačně právních forem podnikání, o přístupech k řízení a financování podniku a o sledování a vyhodnocování jeho hospodářské činnosti při existenci různých podmínek jejich realizace. Typickými profesemi absolventů oboru Ekonomika cestovního ruchu jsou vedoucí jednotlivých hotelových částí (recepce, obsluha, sklad), referenti cestovních kanceláří, střední personál personálního útvaru, pracovník marketingového útvaru, referenti státní správy a samosprávy. Široké možnosti uplatnění absolventů jsou u malých podniků cestovního ruchu ve funkcích vedoucích pracovníků. S ohledem na důkladnou jazykovou přípravu lze využít tyto absolventy jako odborníky pro zastupování cestovních kanceláří v zahraničních destinacích ve funkcích representanta. Studijní obor předpokládá využití absolventů i v oblasti veletrhů, kongresové turistiky a organizátorů programů v turistických destinacích.
Přijímací zkoušky: Základním kritériem při výběru uchazečů budou výsledky testu Obecných studijních předpokladů konaných v rámci Národní srovnávací zkoušky.
Informace na: www.ekf.vsb.cz
MENDELOVA ZEMĚDĚLSKÁ A LESNICKÁ UNIVERZITA V BRNĚ
Kde: Provozně ekonomická fakulta, Ústav ekonomie, Zemědělská 1, 613 00 Brno
Charakteristika oboru: Studijní program Ekonomika a management se dělí na několik oborů, mezi nimiž je v prvním roce studia možno přestupovat. Dále si student vybere dle svého zaměřené další předměty. V bakalářském stupni studia všichni studenti musí absolvovat úvodní kurzy ekonomie, které je seznámí se základními principy fungování tržního ekonomického systému, a ve kterých získají studenti přehled ze soudobé makroekonomické a mikroekonomické teorie.
Uplatnění absolventů: Studium připravuje absolventy pro liniové i řídicí funkce, funkce podnikových ekonomů, specialistů pro finanční řízení, projektování podnikatelské činnosti či zajišťování marketingové a obchodní činnosti. Absolventi se uplatňují i v organizacích odborného poradenství, zájmových svazech a sdruženích, ve finančních a dalších orgánech státní správy, v peněžních ústavech i pojišťovnictví. Absolventi sociálně ekonomického oboru jsou připraveni pro práci s lidmi v postavení vedoucího pracovníka nejrůznějších úřadů, podniků a institucí, umožňuje také uplatnění v prostoru služeb a výchově mládeže.
Přijímací zkoušky: Student musí úspěšně absolvovat test z matematiky a jednoho z pěti nabízených cizích jazyků. V případě, že se uchazeč umístí v Národních srovnávacích zkouškách mezi nejlepšími šedesáti procenty v oborech matematika a cizí jazyk, bude mu přijímací zkouška prominuta a bude mu vrácena polovina poplatku za přijímací řízení.
Základní statistické údaje: informace platné pro akademický rok 2006/2007
o Na studijní program Ekonomika management se přihlásilo 1769 uchazečů.
o V prvním kole přijato 780.
o Přijato na odvolání 45.
Informace na: www.pef.mendelu.cz
UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI
Kde: Přírodovědecká fakulta, Katedra matematické analýzy a aplikací matematiky, Tomkova 40, 779 00 Olomouc-Hejčín
Charakteristika oboru: Pod studijním programem Aplikovaná matematika lze nalézt tříletý bakalářský obor Matematika-ekonomie se zaměření na bankovnictví. V učebním plánu je kladen důraz na ty matematické disciplíny, které jsou v ekonomických vědách nezastupitelné, např. na matematickou statistiku, finanční a pojistnou matematiku, matematické metody rozhodování, informatiku. Ekonomické předměty jsou do učebního plánu zařazeny v rozsahu a tématice vyhovující bankovní sféře, která vznik tohoto studia iniciovala.
Uplatnění absolventů: Absolvent získá všeobecné znalosti základů matematiky a ekonomie, bude připraven k tvořivé aplikaci matematických metod v konkrétních problémech ekonomické praxe a k práci s matematickým a ekonomickým softwarem. Bude se moci uplatnit v bankách, pojišťovnách, ekonomických úsecích státní správy a samosprávy, i v soukromém sektoru. Nadaní absolventi tohoto oboru s hlubším zájmem o matematiku však mohou za podmínky, že si doplní nezbytné matematické znalosti, pokračovat také ve studiu v dvouletém navazujícím magisterském studijním oboru Aplikace matematiky v ekonomii.
Přijímací zkoušky: uchazeči o tento obor musí prokázat znalosti z matematiky v rozsahu učiva gymnázií.
Základní statistické údaje:
o Počet uchazečů v ak. roce 07/08: 198
o Z toho přijato: 137
o Předpokládaný počet studentů v ak. roce 08/09: 50.
Informace na:www.upol.cz/fakulty/prf
Pozn. Ekonomické vzdělání nabízí v České republice velmi mnoho státních i soukromých vysokých škol. V našem speciálu jsme se zaměřili jen na ty největší z nich. Kompletní přehled ekonomických oborů naleznete v naší databázi vysokých škol.
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.