Předmět studia
Humanitně orientované geografické obory se, oproti fyzickým, vyznačují větším důrazem na sociologii a ekonomii. Obvykle studují sociální jevy s důrazem na sběr a prostorovou analýzu dat, rozvojová studia - ekonomické a sociální prostředky rozvoje regionů - a společensko-politické reálie různých oblastí světa. Samozřejmě musí mít jejich absolventi také mnoho vědomosti z fyzické geografie.
Kde studovat
Na přírodovědeckých fakultách Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity v Brně nejsou vypisovány humanitně zaměřené geografické bakalářské obory, ačkoli jistou orientaci umožňuje výběr předmětů. V Brně si například studenti v druhém ročníku vybírají své zaměření (fyzické nebo humanitní). V Praze je možnost studovat sociální geografii na bakalářském stupni pouze v kombinaci s demografií. K přijetí do Brna je potřeba složit písemný test studijních předpokladů a oborový test ze zeměpisu, do Prahy test z matematiky a zeměpisu.
Obě univerzity ale mají navazující magisterské obory, které se zaměřují humanitním směrem. V Brně je to Regionální geografie a rozvoj a Sociální geografie, v Praze pak Sociální geografie a regionální rozvoj a Regionální a politická geografie.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci nabízí dva bakalářské obory - Mezinárodní rozvojová studia a Regionální geografii. Na oba obory probíhá přijímací zkouška testem ze zeměpisu na úrovni gymnázia a všeobecného přehledu o současném dění ve světě, od uchazečů o mezinárodní rozvojová studia se očekává ještě základní povědomí o mezinárodní humanitární a rozvojové pomoci. Regionální geografie se věnuje jevům souvisejícím s ekonomickým a společenským rozvojem regionů, mezinárodní studia pak regionální geografii rozvojových oblastí, absolventi by měli zvládnout také dva světové jazyky.
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně má v nabídce přírodovědecké fakulty bakalářský obor Středoevropská studia. K přijetí je potřeba složit zkoušku zeměpisných znalostí.
K přijetí na obory na Přírodovědecké fakultě Ostravské Univerzity je potřeba složit test obecných studijních předpokladů. Nabízenými obory jsou Politická a kulturní geografie a Geografie a regionální rozvoj. Oba mají také navazující magisterské studijní obory.
Uplatnění
Absolventi humánně geografických oborů mohou najít uplatnění při sběru a zpracování společenských dat s využitím prostorových údajů (např. pro statistické úřady a agentury), v podnikatelských subjektech v oblastech dopravy, cestovního ruchu, mezinárodního obchodu nebo zemědělství. Dále pak na všech úrovních státní správy, v projektových úřadech, výzkumných institutech a rozvojových agenturách.
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.