Lidé, jimž vichřice poničila domov, mohou žádat o mimořádné dávky

05.03.2008 | , MPSV
SOCIÁLNÍ PODPORA


perex-img Zdroj: Finance.cz

Lidé, kterým víkendová vichřice poničila domov či vzala střechu nad hlavou, mohou získat pomoc až 78.150 korun. O dvě mimořádné dávky mohou požádat sociální odbory příslušných obecních úřadů.

Mimořádná okamžitá pomoc může dosáhnout až patnáctinásobku životního minima, tedy 46.890 korun. Na pořízení nezbytného vybavení domácnosti mohou naráz či ve splátkách lidé dostat ještě až 31.260 korun, tedy desetinásobek minima.

Výše mimořádné pomoci se stanoví s přihlédnutím k majetkovým poměrům a příjmové situaci osoby či společně posuzovaných osob. Mimořádnou pomoc získají i lidé, kteří si svůj majetek pojistili a škodu jim později uhradí pojišťovna. Roli nehraje ani to, jestli byt či dům poškozeným nepatřil a byli v něm jen v nájmu.

Zdroj: MPSV

Více informací

Dávkami, kterými se řeší pomoc v hmotné nouzi, jsou:

  • příspěvek na živobytí
  • doplatek na bydlení
  • mimořádná okamžitá pomoc

O dávkách pomoci v hmotné nouzi rozhodují a vyplácejí je pověřené obecní úřady. Formuláře žádostí naleznete v sekci Sociální podpora.

Mimořádná okamžitá pomoc

Je poskytována osobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit. Zákon stanoví pět takových situací:

1. Nejsou plněny podmínky hmotné nouze, ale v případě neposkytnutí pomoci osobě hrozí vážná újma na zdraví. Dávku lze poskytnout v částce, která doplní příjem osoby do výše existenčního minima (v případě nezaopatřeného dítěte do životního minima).
2. Postižení vážnou mimořádnou událostí (živelní pohroma, větrná pohroma, ekologická havárie, požár apod.) Dávku lze poskytnout až do výše 15násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do výše 46 890 Kč.
3. Nedostatek prostředků k úhradě jednorázového výdaje spojeného např. se zaplacením poplatku za vystavení duplikátů osobních dokladů nebo v případě ztráty peněžních prostředků. Dávku lze poskytnout až do výše tohoto jednorázového výdaje.
4. Nedostatek prostředků k nákupu nebo opravě předmětů dlouhodobé potřeby nebo k uhrazení odůvodněných nákladů vznikajících v souvislosti se vzděláním nebo se zájmovou činností nezaopatřených dětí. Dávku lze poskytnout až do výše těchto výdajů, maximálně však v průběhu kalendářního roku do výše 10násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do částky 31 260 Kč.
5. Ohrožení sociálním vyloučením. Jde např. o situace osob vracejících se z vězení, z dětského domova a z pěstounské péče po dosažení zletilosti nebo po ukončení léčby chorobných závislostí. Dávku lze poskytnout až do výše 1000 Kč. V průběhu roku může být poskytnuta opakovaně, součet však nesmí překročit 4násobek částky životního minima jednotlivce, tj. maximálně částku 12 504 Kč.

Autor článku

Tisková zpráva