Městské firmy: dražší teplo, ale čistší vzduch

11.04.2008 | , FINANCE.CZ
Finance.cz v médiích


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brněnský deník (7.4.2008) - Lukáš Buřík: Největší městské firmy v Brně ovlivňují cenu vody, tepla nebo například svozu odpadu. Brňané ale nijak zvlášť neušetří.

Největší městské firmy podle zástupců města fungují proto, aby mohlo Brno regulovat například cenu tepla, vody nebo odvozu odpadu. Nemusí to ale vždy znamenat, že Brňané ušetří.
“Jsou to oblasti, které jsou pro město tak strategické, že nad nimi nechce ztratit dozor. Na druhou stranu ne vždy je ekonomicky výhodné, aby tyto oblasti spravovalo výhradně město,” uvedl ekonom Lukáš Buřík z Finance.cz.
Například vodu mají Brňané v porovnání s jinými krajskými městy jednu z nejlevnějších. “Voda je přirozený monopol brněnských vodáren. Proto máme v této firmě nadpoloviční podíl, abychom mohli cenu vody pro Brňany kontrolovat,” uvedl radní Jiří Oliva.
Naopak za odvoz komunálního odpadu v Brně platí v porovnání s Prahou, Ostravou nebo Olomoucí lidé nejvíce. “Brňané platí za to, že s odpadem nakládáme ekologičtěji. Zároveň ale spalovna vyrábí odpadní teplo, které posílá do teplárny, a tak výslednou cenu pro Brňany snižuje,” vysvětlila předsedkyně představenstva spalovny Jana Drápalová.

Peníze z Bruselu

Stoprocentní podíl města ve společnosti Spalovna a komunální odpady Brno má i další výhody. “Město může díky tomu dostat dotace z Evropských fondů na modernizaci spalovny. Brno je připraveno na situaci, až bude skládkování výrazně dražší. Brňané pak budou platit za odpad nejméně,” dodává Drápalová.
Teplárny Brno sice dostávají teplo ze spalovny, většinu však vyrábí ze zemního plynu. “Plyn je čtyřikrát draží než uhlí. Jeho cena je závislá na celosvětové ceně ropy. Tím, že teplárny jsou ve vlastnictví města, upřednostňují veřejnou službu před ziskem. My zisky rozpouštíme do ceny tepla. Jinak by bylo ještě asi o třicet korun dražší. I tak ale cenu nemohou úplně ovlivnit,” míní předseda představenstva Tepláren Brno Jiří Oliva.
Přesto Brňané platí za teplo více než obyvatelé většiny krajských měst. “V Brně se totiž teplo vyrábí ze zemního plynu. A ten je mnohem dražší než černé uhlí, ze kterého vyrábí teplo v Ostravě nebo Praze. Zato je ale ekologičtější,” vysvětlila mluvčí Tepláren Liliana Geisselreiterová.

Připlatí si za zdraví

Brňané tedy dýchají čistý vzduch. Rodina, která bydlí v šedesátimetrovém bytě a používá teplo na topení a ohřev vody, pak zaplatí v Brně za rok něco kolem pětadvaceti tisíc. V Ostravě vyrábí teplo z černého uhlí a stejná rodina za rok zaplatí asi o sedm tisícovek méně. “Například na Ostravu každý nadává, že je tam smrad. Klidně si za svoje zdraví a zdraví mých dětí připlatím,” komentoval vyšší cenu tepla Jiří Dvořáček z Brna.

městské firmy Brněnské komunikace 100% podíl města Projektová a inženýrská práce. Staví a rekonstruuje pozemní a inženýrské stavby. Udržuje cesty v Brně. Dopravní podnik města Brna 100% podíl města Zajišťuje městskou hromadnou dopravu. Jižní centrum Brno 100% podíl města Společnost, která má za úkol sjednotit pozemky pro budování městské infrastruktury v oblasti kolem nového nádraží. Zajišťovala opravu Vaňkovky. Teď chce přitáhnout investory do slatinských kasáren.

Lesy města Brna 100% podíl města Spravují více než osm tisíc hektarů lesů, které vlastní Brno. Působí nejen v Brně, ale například i ve Žďáře nad Sázavou. Spalovna a komunální odpady 100% podíl města Tepelné využití odpadu a tepelné energie pro výrobu páry. dceřiné společnosti: ASTV 51% podíl města, zabývá se nakládáním s odpady Centrální kompostárna 34%podíl města, stará se o bioodpad Energzet 100% podíl města, energetická společnost STAREZ - SPORT 100% podíl města Společnost pořádá v hale Rondo sportovní akce, organizuje soutěže na úrovni mistrovství ČR, Evropy a světa (lední hokej, krasobruslení, basketbal, volejbal, motokros), pořádá kulturní akce a koncerty. Vlastní ubytovnu. Technické sítě Brno 100% podíl města Stará se o kolektory a technické sítě v nich. Má na starosti i veřejné osvětlení a slavnostní výzdobu města.

městské firmy Veletrhy Brno 33,79% podíl města dceřinné společnosti: BVV Brněnské veletrhy a výstavy 100% podíl města BRNO INN 100% podíl města Spravuje hotel Holiday Inn Brno. Slouží hlavně vystavovatelům. BVV FAIR TRAVEL 100% podíl města Cestovní kancelář, která zprostředkovává ubytování pro vystavovatele veletrhů v zahraničí. EXPO restaurace 100% podíl města Společnost provozuje v areálu výstaviště síť restaurací. Vlečka BVV 100% podíl města drážní doprava Kongresové centrum Brno 100% podíl města Brněnské teplárny + Tepelné zásobování (k 1.červnu se sloučí) 100% podíl města Vyrábí a rozvádí teplo. Vyrábí i elektřinu a obchoduje s ní. Brněnské vodárny a kanalizace 51% podíl města Provozuje vodovod a kanalizaci. Vyrábí a dodává pitnou vodu. Mimo jiné zabezpečuje odvádění odpadních a dešťových vod. BRNO PARKING - 34,29% podíl města. Brno má blokační podíl ve firmě, která má stavět brněnská parkoviště. Město ale není spokojené s mírou rozhodování a s možností čerpání dotací. Technologický park Brno 50%podíl města KORDISJMK 49% podíl města Zajišťuje základní dopravní obslužnosti na celém území Jihomoravského kraje ve vazbě. Automotodrom Brno 5%podíl města na závodní dráze.

Autor článku