Zahraniční síla žene motory ekonomiky

11.04.2008 | , FINANCE.CZ
Finance.cz v médiích


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brněnský deník (9.4.2008) - Lukáš Buřík: Brno by se bez práce cizinců neobešlo.

V mnoha firmách na Brněnsku se už dávno nemluví jenom česky. Cizinců, kteří v regionu hledají práci, rok od roku přibývá. V roce 2007 jich pracovní úřad evidoval téměř čtrnáct tisíc. Nejvíce se do Brna za prací vydávají Slováci a Ukrajinci. Zaměstnání si najdou především na stavbách.
“Zájem firem o pracovníky z ciziny obrovsky roste. Je za tím nedostatek českých pracovníků. Jedná se hlavně o dělníky ve stavebnictví, také o strojníky a svářeče,” uvedla Ivana Ondráková z brněnského úřadu práce.
Zaměstnavatelé musí hledat pracovní síly i v dalekých zemích. “Zaměstnance najímámez čím dál východnějších zemí. Dříve to byli Ukrajinci, teď se u nás o práci hlásí i Mongolové a Vietnamci,” řekl ředitel úseku lidských zdrojů firmy VCES Vladimír Ujec. Problém najít vhodné kolegy mají také firmy hledající vysokoškoláky. Největší problémy se sehnáním zaměstnanců má oblast informačních technologií. “Cizinci u nás jsou hlavně specialisté v oboru počítačové bezpečnosti, kterých je na našem trhu jen velmi málo nebo zcela chybí. Musíme se proto obracet do zahraničí,” potvrdil mluvčí firmy AVG Technologies Jiří Macík. Cizinci tvoří osm procent jejích pracovníků.
Podniky si ale stěžují. Získat pracovníky ze zemí mimo Evropskou unii je zdlouhavý proces. Firmy totiž musí nabídnout pozice na několik týdnů na českém trhu. “Takto se bráníme tomu, aby sem nepřijížděly kvalifikace, které nepotřebujeme. Ohrožovaly by zaměstnanost Čechů. Chráníme se tak i před přílivem nekvalifikované pracovní síly,” uvedla Ondráková. To, že se Brňané o nedostatek práce vlivem přílivu cizinců bát nemusí, dokládají i poslední zveřejněné statistiky. V roce 2007 bylo v Brně bez práce jen kolem sedmi procent lidí, což je o jedno a půl procenta méně než v předchozím roce.
Ohroženi zahraničními konkurenty nejsou ani brněnští manažeři. “Větší firmy si sice kvůli zkušenostem zvou manažery ze zahraničí, čeští schopní lídři však naopak odcházejí do ciziny. Tím se to vyrovnává,” sdělil ekonom Lukáš Buřík ze serveru Finance. cz. Ne všichni však do Brna míří za lepší prací. “Přijel jsem do Brna na návštěvu a zamiloval jsem se do dívky. Teprve pak jsem dostal nabídku na skvělou práci,” řekl Angličan James Hogan, zaměstnanec AVG Technologies.

Cizinci pracující v Brně Počty cizinců, kteří legálně pracují v Brně, a jejich nejčastější profese b Slováci 5941 stavební dělníci, zedníci, zámečníci, zdravotní sestry, elektromontéři b Ukrajinci 4903 pomocní dělníci ve stavebnictví, pomocní uklízeči, zedníci, ruční baliči b Rumuni 340 projektanti a analytici informačních systémů, programátoři, svářeči b Poláci 306 projektanti, programátoři, montéři, potrubáři, duchovní, kovodělníci b Bulhaři 226 projektanti a analytici informačních systémů, dělníci ve strojírenství

Autor článku