Speciál o oborech: Teologie

21.05.2008 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Teologické fakulty provozují po celé České republice celkem tři významné univerzity. Ačkoli zaměření těchto fakult svádí k domněnce, že náplň studia nepřesahuje hranice náboženských témat, rozhodně tomu tak není.

O studiu
Teologické fakulty se zpravidla dělí dle konkrétních církví, k nimž se v rámci své činnosti hlásí. A tak například Karlova univerzita v Praze nabízí Fakultu husitskou teologickou, katolickou teologickou a evangelickou teologickou, Univerzita Palackého v Olomouci provozuje Cyrilometodějskou teologickou fakultu a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích zase nalezneme jen Teologickou fakultu, která se rovněž kloní ke katolické církvi.

Obory
Všechny tyto fakulty nabízejí širokou škálu oborů, které spojuje zejména jejich sociální, humanitní a pedagogické zaměření.
Například českobudějovická Teologická fakulta nabízí obory jako Humanistika, Náboženská výchova a etika, Pastorační asistence, Sociální a charitativní práce a Pedagogika volného času, u dvouoborového studia pak Humanistiku, Bohemistiku, Historii a Náboženské vědy v určitých vzájemných kombinacích.
Husitská teologická fakulta nabízí v rámci programu Teologie obor Husitská teologie v kombinaci buď s filozofií, nebo judaistikou, religionistikou či psychosociálními studii (tyto i v kombinaci s oborem Pravoslavná teologie).
Univerzita Palackého v Olomouci pak v rámci bakalářského studia nabízí obor Biblická teologie (zaměření na Starý zákon nebo Nový zákon), Systematická teologie a křesťanská filozofie (zaměření na křesťanskou filozofii, dogmatickou teologii, morální teologii, fundamentální teologii nebo liturgickou teologii) a Praktická teologie (zaměření na pastorální teologii, spiritualitu, studium křesťanského Východu, křesťanskou výchovu, církevní právo, církevní dějiny nebo dějiny křesťanského umění).

Kdo tu může studovat?
Všechny zmíněné fakulty jsou otevřeny všem zájemcům, tedy bez ohledu na jejich názorovou či církevní příslušnost.
Názor studentky: Martina Vlastníková (21), Husitská teologická fakulta UK, obor Husitská teologie v kombinaci s psychosociálními studiii

  • Promiň za osobní otázku na úvod, ale: jsi věřící?
    Ne, věřící nejsem.

  • Jak tě to ovlivňuje při studiu - je to pro tebe v nějakém ohledu složitější?
    Moje studium to nějak výrazně neovlivňuje a nikdy jsem se nesetkala s žádnými výtkami na to, že jsem nevěřící, spíše naopak. Dokonce jedna moje práce, ve které jsem se "opovážila" pochybovat o zázracích Ježíše Krista, mi byla ohodnocena výborně a se slovy, že dogma je do jisté míry potřeba zpochybňovat, aby se dalo znova potvrzovat.

  • Máte na teologii nějakou povinnou praxi?
    Teologie je můj obor vedlejší, prezentován pouze přednáškami a semináři. Praxi v tomto oboru mají lidé, kteří si ho zvolili jako hlavní. Mě se týká pouze praxe v oboru sociální práce.



  • Je pro tebe studium časově náročné, nebo je možné při něm pracovat?
    Že by studium teologie bylo nějak výrazněji časově náročné, si nemyslím. Mnoho studentů při škole pracuje i na plné úvazky a také školu zvládá. U nás na fakultě je totiž studium také o přístupu přednášejících, kteří jsou často ochotni vyslechnout naše prosby a na základě nově stanovených podmínek (rozhodně ne lehčích - pokud nemůže člověk navštěvovat přednášky, je jeho studium o to více náročnější doma) požadovaný den zápočtu či zkoušky změnit.

  • V čem se ti škola líbí, a co bys naopak změnila?
    Na naší škole se mi líbí právě osobnější přístup ke studentům. Naše fakulta patří k jedné z těch menších a člověk se tam cítí velice dobře, když si ho vyučující pamatují jménem a není pro ně jen jedním z mnoha čísel v seznamu. Dále je to ochota lidí - bez toho, aniž by se třeba navzájem znali - pomoct a ulehčit si vzájemně cestu k zápočtu či zkoušce. Co u nás ještě stále není dopracováno a co mi schází, je možnost přihlásit se na jednotlivé zkoušky přes internet a celkově webová informovanost a komunikace skrze něj.

    Uplatnění
    Možnosti uplatnění absolventa teologie jsou velmi široké. Závisejí samozřejmě na tom, jaký konkrétní obor si student vybral a zda se jím chtěl připravovat přímo na církevní službu (např. kněží), nebo na práci s církvi související (například v různých organizacích a institucích).
    Studenti se tak uplatňují například ve státních, soukromých a církevních spolcích a organizacích, které se zabývají sociální a charitativní prací, preventivní a poradenskou činností, často se uplatňují také jako odborníci a poradci v oblasti náboženské tématiky (např. v médiích, v nakladatelstvích, školství) apod. Pedagogické obory připravují studenty na práci ve všech typech základních a středních škol (včetně církevních) a farnostech, ale mohou působit i jako vychovatelé ve spolcích volnočasového, zdravotního, tělovýchovného či sociálního charakteru.
    V církevní oblasti je studium předpokladem pro vykonávání církevní (kněžské, jáhenské) služby a uplatnění v rámci laické pastorace.

    Kde studovat
  • Teologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, web: www.tf.jcu.cz
  • Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci web: www.upol.cz/fakulty/cmtf
  • Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy, web: web.etf.cuni.cz
  • Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy, web: www.htf.cuni.cz
  • Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy, web: www.ktf.cuni.cz


    Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.
  • Autor článku

    Lucie Černá