Vyhrajte boj s mastnými vlasy

17.06.2008 | , Móda.cz
STYL/móda a oblékání


perex-img Zdroj: Finance.cz

S blížícími se letními dny začíná stále více žen děsit noční můra jménem „mastné vlasy“! Znáte to, umyjete si je, s pocitem svěžesti a plná sebevědomí vyjdete ven, ale za chvilku jsou vlasy zase v pramíncích, lepí se na sebe a vypadají příšerně. Vlivem horka totiž pokožka produkuje více tuku, takže v období velkých veder hlav s mastnými vlasy ještě přibývá. Ale co s tím?

Určitě znáte ten pocit. Každé ráno vstáváte s krásnými, lehkými a vzdušnými vlasy, ale během dne se vaše ranní chlouba mění v noční můru a vy jen zoufale tápete, jak by šlo vše zamaskovat.

Mastícím se vlasů je třeba se přizpůsobit
Pokud patříte mezi ty, kterým příroda nadělila více se mastící vlasy, nedá se dělat nic jiného, než se tomu holt přizpůsobit.

Začít byste měla především střihem. Krásné dlouhé kadeře si s vaším malým handicapem prostě dovolit nemůžete. Je třeba volit spíše kratší sestřihy, které se snadno a rychle umývají. Nejlepší volbou jsou vzdušné prostříhané účesy, díky kterým vlasy nejsou zplihlé a tudíž se ani tolik nemastí. Kromě toho u kratších vlasů máte menší tendence si na ně pořád sahat, což menšímu maštění rozhodně prospívá.

Podívejte se na naši fotogalerii účesů pro krátké vlasy a vyberte si krátký sestřih, který vám bude slušet a který vám pomůže zredukovat vaše problémy s mastnými vlasy. Fotogalerii naleznete ZDE >>

Redukovat tvorbu mazu napomáhá i barvení či slabá trvalá. Pokud jde o optický dojem, světlejší barva vlasů dělá účes napohled objemnější a odvádí pozornost od případného mastného lesku.

Omyl s velkým „O“
Pokud si myslíte, že se mastných vlasů zbavíte tím, že je budete mýt třeba třikrát denně, musím vás vyvést z omylu. Neustálé mytí není rozhodně nejlepším receptem, spíše naopak. Narušuje totiž kyselý ochranný obal pokožky a chybějící tukové látky se produkují daleko rychleji. Pro mastný typ vlasů je proto vhodné používat šampony s neutrálním nebo kyselým pH a při mytí je třeba dbát na jemné zacházení – šampon vtírat zlehka do vlasů, vlasy s šamponem silněji nedrbat a při oplachování nepoužívat horkou vodu – to vše dráždí vlasovou pokožku, která pak aktivuje tolik nežádoucí produkci mazových žlázek. Nejvhodnější z řad kondicionérů, je takový, který se neoplachuje a udržuje vlasy vzdušné a lehké.

Po umytí je nejlepší nechat přirozeně vlasy volně proschnout. Rozhodně není vhodné zuřivě drhnout vlasy froté ručníkem či používat hrubé kovové kartáče z minulého století. Tím se opět jen dráždí mazové žlázky. Vhodné jsou hřebeny z přírodního materiálu a se zaoblenými zuby. Dobré kartáče nesmí v žádném případě škrábat. Ještě vhodnější než kartáče jsou pak obyčejné hřebeny s řídkými zuby. Důležitá a velmi často opomíjená zásada je: kartáč umýváme zároveň s vlasy, jinak se okamžitě dostanou zpátky do čerstvě umytých vlasů tuky a nečistoty – alespoň čtyřikrát do týdne si tedy udělejte půlminutku na péči o svůj hřeben. Možná se budete divit, jaký bude efekt.

Tip na malou „rychlovku“
Může však nastat i situace, kdy prostě není na mytí vlasů čas, ale nezbytně nutně potřebujete, aby vypadaly skvěle. Nebojte se, není třeba si pořizovat žádnou paruku! Právě pro tyto případy existuje takzvaný „suchý šampon“. Ve skutečnosti nejde o šampon, ale vlastně o jakýsi pudr, který z vlasů jednoduše vysaje všechny tuky. Slabou vrstvu naneste nebo nasypte na vlasy a pokožku, lehce vmasírujte a vyčešte. Barva účesu je pak sice mírně matná, ale vypadá rozhodně lépe než mastná.

Zdravý životní styl – klíč k úspěchu
Kvalitu vlasů můžete změnit, pokud přizpůsobíte svůj životní styl. Dodržování zásad správné životosprávy prospívá nejen zdraví organismu, ale také růstu zdravých, krásných a NEmastných vlasů. Důležitá je samozřejmě i úprava stravy – je potřebné omezit příjem tuků, soli, koření a cukru. Na vlasy blahodárně působí pohyb na čerstvém vzduchu, dostatečný příjem vitaminu B6 a vitaminů A a E, které jsou důležité pro růst zdravých vlasů.

 

 

Autor článku

Redakce

Redakce  

Články ze sekce: STYL/móda a oblékání