Úvodní vystoupení zástupce Ministerstva financí, Milana Šimáčka, podle účastníků pojalo odborně a přitom přátelsky korporátní problematiku treasury. Na základě pokládaných dotazů zaujaly zejména témata z oblastí daní a inkas. V druhé části se vystupující zaměřili na stále důležitější tématiku Treasury center (SSC). Nejprve začali nenásilnou teorií právního pohledu na připravenost prostředí v ČR, a hned poté ji zasadili do praxe. Zástupce zahraniční firmy, pan Phil Gowers z MONSTER WORLDWIDE poukázal na výhody a nevýhody SSC u globální firmy podnikající v České Republice.
Další dvojici vystupujících spojovaly možnosti zajištění proti kursovým rizikům. Peter Koprna z Deltark a Milan Fischer z RaiffeisenBank Czech Republic se zaměřili na témata derivátů a jejich řízení. Představili internetovou aplikaci, díky níž mohou firmy sledovat možná rizika, ale i potencionální příležitosti. Diskusí nad obchodováním s deriváty na Slovensku se přednášky nepozorovaně přenesly do procesu příprav k zavedení EURO na Slovensku. Že to nebude lehká cesta ani pro Českou republiku, o tom účastníky přesvědčili Ludvík Polcar ze společnosti Deloitte Czech Republic a Ladislav Patera z Shell Česká a Slovenská republika.
Těsně před společným obědem vystoupili zástupci Prezidia ČAT s praktickým pohledem evropských korporací na SEPA projekty ve studii Deloitte z roku 2007, ze které jasně vyzněl požadavek dotazovaných firem, aby jim byly změny v monetárním systému předloženy včas a ideálně aby přišly jako služba bank. Studie probíhá i v letošním roce a je možno se jí zúčastnit na webu ČAT.
Letošní novinkou Treasury Management Foru byla panelová diskuse na téma vývoj koruny a řízení měnového rizika. Debata se nemohla vyhnout novým rekordům na czk/eur, těžké situaci exportérů, důvodům, proč se zajišťovat a co vše tomu ve firmách brání. Jako pomocná ruka k řešení současných problémům se nabídla prezentace se zajímavou možností jak získat finance při spoluúčasti s agenturami pro rozvoj exportu (ČEB, EGAP, CzechTrade, CzechInvest). Panelisté i účastníci potvrdili, že mají s agenturami dobré zkušenosti, nicméně zažili i drobná leč běžná zdržení oproti plánovaným termínům.
Závěrečná vystoupení byla okořeněna praktickými zkušenostmi největších českých firem. Elektronická fakturace je staronovým "hitem" podporovaným firmami v EU. Jde o aktivitu, která je dnes prioritou zahraničních firem a tudíž během krátké doby budou i naše korporace nuceni se připojit, což v průběhu celého dne potvrzoval i prezident ČAT, Ivan Haco.
S prezentacemi v zaplněném hlavním sále po celý den „soutěžilo“ o přízeň 5 souběžně probíhajících miniworkshopů na témata Řízení měnového rizika, Aktuální vývoj na devizových trzích, SEPA převody a PRIEURO platby, Využití treasury management systému v praxi a na závěr Využití treasury management systému v praxi. Workshopy probíhaly v samostatném prostoru a podle diskutujících účastníků šlo o velmi úspěšné rozšíření aktivit již tak skvěle firmou top vision zorganizované treasury konference!
Závěrečné rozloučení s básnickým příspěvkem prezidenta ČAT a neformální diskuse se sklenkou vína pak uzavřely letošní a otevřely příští 7.ročník Treasury Management Fóra 2009.
Zdroj: Martina Poláková, top vision, a Ivan Haco, Česká Asociace Treasury