POROVNÁNÍ OBORŮ: Filmové školy

16.08.2008 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

K filmu je možné se na školách v České republice dostat třemi cestami.

První z cest je poměrně trnitá, ale zato ve světě filmu pořád nejvíc ceněná - FAMU. Druhá cesta vede přes soukromou Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku. A třetí je spíše teoretická - zavede vás do oboru Filmová věda, který můžete studovat na Filozofické fakultě Karlovy nebo Masarykovy univerzity.


FAMU


Kde: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění, Smetanovo nábřeží 2, Praha 1.
Nabízené obory: Animovaná a multimediální tvorba, Dokumentární tvorba, Fotografie, Kamera, Režie, Produkce, Kamera, Scenáristika a dramaturgie, Střihová skladba a zvuková tvorba. Všechny obory je možno studovat jen prezenčně, v bakalářském nebo magisterském studiu.
Přijímací zkoušky: Přijímačky na FAMU jsou rozděleny do tří částí. První jsou talentové zkoušky - uchazeč v nich do konce listopadu odevzdá několik vlastních prací (zadání má každá katedra vlastní). Obecně řečeno je to kombinace návrhu vlastní práce podle oboru, na který se hlásíte, povídka a rozbor vámi zvoleného filmu. Druhé kolo prověřuje uchazečovu znalost všeobecného rozhledu, hlavně v oblasti kinematografie, schopnost rozboru filmu a um vytvořit nějakou dramatickou situaci - na papíře. Přijatí uchazeči vychází z třetího kola, kde je čeká pohovor a požadavek na zpracování nějakého praktického úkolu.
Šance na přijetí: FAMU si dává záležet na tom, aby přijímala jen ty, kteří to s filmem myslí opravdu "vážně". V průměru se tedy na FAMU dostanete až na třetí pokus. Každý rok je k bakalářskému studiu přijata asi desetina z necelých 700 uchazečů.
Absolventi: FAMU garantuje své studenty naučit tvůrčí práci v samostatné i řídící funkci v každém z nabízených oborů.
Stránky školy: www.famu.cz



Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku (FAMO)


Kde: Filmová akademie Miroslava Ondříčka, Lipová alej 2068, Písek
Nabízené obory: Audiovizuální tvorba, Obraz, střih a zvuk v audiovizuální tvorbě, Organizace a řízení výroby audiovizuálního díla a Animovaná tvorba. Vše v tříletém prezenčním bakalářském studiu. Školné činí 30. 000 korun na semestr.
Přijímací zkoušky: Jsou dvoukolové. V první kole komise posuzuje talent uchazečů podle předložených prací. Zadání prací se opět liší podle oboru, stejný zůstává jen požadavek na rozbor jednoho (hraného nebo dokumentárního) filmu. Druhé kolo rovná se písemný test z dějin filmu, literatury, divadla a hudby a poté ústní pohovor s komisí. U některých oborů i prověření praktických dovedností nebo třeba fantazie studenta.
Absolventi: By měli najít uplatnění ve filmových, televizních, dabingových a rozhlasových studiích, ať už celostátních nebo regionálních. Pracovat mohou i v reklamních agenturách nebo ve školství. Několik absolventů našlo místo i v Národním filmovém archivu.
Stránky školy: filmovka.cz/famo




Filozofická fakulta Karlovy univerzity


Kde: Filozofická fakulta UK, Katedra filmových studií, obor Filmová věda, nám. Jana Palacha 2, Praha.
Nabízené obory: obor Filmová věda je možné studovat jednooborově v bakalářském nebo navazujícím magisterském prezenčním studiu.
Přijímací zkoušky: Jsou složeny z talentové zkoušky (prověřuje schopnost uchazeče vnímat film a znalost dějin filmu) a ústního pohovoru.
Šance na přijetí: Odhadovaný počet přijatých studentů v roce 2008 je 20.
Absolventi: Znají dějiny světové kinematografie i českého a slovenského filmu, hovoří dvěma světovými jazyky a orientují se ve filmových pramenech. Mohou se uplatnit v kulturních, vzdělávacích i vědeckých institucích, jako redaktoři kulturních periodik i ve filmové produkci.
Stránky školy: film.ff.cuni.cz


Filozofická fakulta Masarykovy univerzity


Kde: Filozofická fakulta MU, obor Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury, Arna Nováka 1, Brno
Nabízené obory: Obor Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury (dříve Filmová věda) se dá studovat samostatně nebo dvouborově v kombinaci s jiným předmětem vyučovaným na Filozofické fakultě. Studium je bakalářské prezenční nebo kombinované, navazuje magisterské studium.
Přijímací zkoušky: Mají dvě kola. První je Test studijních předpokladů, druhé oborový test. V něm je třeba zodpovědět otázky týkající se teorie filmu a médií a dějin české i světové kinematografie. Součástí je i test z anglického jazyka.
Šance na přijetí: Orientační počet přijatých do bakalářského prezenčního studia v roce 2008 je 30 studentů.
Absolventi: Studenti tohoto oboru budou znát teorii filmu a dějiny české a světové kinematografie. Uplatní se hlavně ve školství a ve vědeckých a výzkumných pracovištích.
Stránky školy: www.phil.muni.cz




Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.

Autor článku

Michaela Slivkaničová