Nižší daň podnikům trn z paty nevytrhne

24.02.2000 | ,
DANĚ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Díky snížení daní zůstane příští rok v pokladnách podniků, které dosahují zisku, zhruba o čtyři až pět miliard korun více. Politici doufají, že je to ten pravý impuls k oživení skomírajícího hospodářství, ekonomové ani podnikoví manažeři však od tohoto kroku žádné výrazné zlepšení nečekají. "Z dlouhodobého pohledu samozřejmě snížení daní vítáme, ale pro hospodaření příštího roku nejspíš nebude příliš důležité. Pochybuji, že bychom kvůli tomu změnili svou investiční strategii," říká například výkonný ředitel pro ekonomiku elektrárenské společnosti ČEZ Petr Vobořil.

NA NIŽŠÍCH DANÍCH LZE ZÍSKAT MILIONY ČEZ, stejně jako Škoda Auto, Tabák, Čokoládovny či SPT Telecom, patří mezi podniky, které dlouhodobě dosahují zisku a pro které může snížení daní znamenat znatelnou úlevu. Například podle výroční zprávy Škody Auto byl zdanitelný zisk této firmy v minulém roce 3,7 miliardy. Pokud by se místo pětatřiceti procenty zdaňoval již loni pouze jedenatřiceti, ušetřila by tato automobilka na daních téměř 150 milionů korun. Pro Telecom by to znamenalo dokonce úsporu kolem půl miliardy. "Protože nevyplácíme dividendy, byly by tyto prostředky využity na investice. Kolik však doopravdy ušetříme, to bude záviset na skutečně dosaženém zisku v příštím roce,"říká tiskový mluvčí Telecomu Petr Skokan.

UŠETŘENÉ PENÍZE PŮJDOU ČASTO NA DLUHY Telecom spolu s mladoboleslavskou Škodou jsou však jedny z mála firem, které chtějí ušetřené prostředky znovu investovat. Většina ostatních podniků získané peníze k rozšíření své výroby nejspíš nevyužije. Proč? "Daně z příjmů nejsou tím nejvyšším nákladem, který tuzemské podniky tíží. Firmy jsou hodně zadlužené a splátky úvěrů jsou pro ně daleko větší zátěží než daně," říká podnikový analytik Tomáš Kořínek z Commerzbank Capital Markets. Právě v této situaci se nachází třeba ČEZ. "Rádi bychom sice ušetřené prostředky z daní využili na investice, ale teď hlavně potřebujeme snížit dluhovou zátěž. A potom bychom rádi začali konečně vyplácet dividendy, na které jsme zatím neměli," uvedl Vobořil. Na výplatu dividend chce využít vyšší zisky také Tabák. Dalším důvodem, proč ekonomové pochybují, že by nižší daně ze zisku podniků mohly výrazně zvýšit výrobu či investice podniků, je fakt, že řada ziskových firem ani dnes neodvádí příliš vysoké daně. "Podniky si své zdanitelné zisky záměrně snižují na minimum. Efekt snížení daní proto pro ně nebude tak významný," tvrdí Kořínek. To potvrdili při hodnocení pátečního rozhodnutí parlamentu i sami zástupci podniků. "Snížení daně ze zisku samozřejmě vítáme, i když se jako každá firma snažíme daňový základ stlačit co nejníže," uvedl Tomáš Havlena z obchodní společnosti Contra.

POUZE NIŽŠÍ DANĚ INVESTORY NEPŘIVÁBÍ Většina odborníků se shoduje, že jakkoli jsou nižší daně pro podniky velmi příznivým zna-mením, nové investory do země zřejmě nepřilákají. "Určitě je to důležitý signál o zlepšování investičního prostředí, ale kdyby to mělo mít skutečně motivační charakter, pak by se muselo jít daleko níže. Například Maďarsko snížilo sazbu na 18 procent, takže i my bychom se museli dostat někam pod dvacet procent," říká Radomil Novák, šéf investičních projektů v agentuře Czechinvest. Hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček navíc upozorňuje, že zahraniční investoři se daleko více řídí politickou stabilitou země a tím, jak v zemi funguje právní systém, nežli tím, zda je sazba daně ze zisku pětatřicet nebo pětadvacet procent. "Z tohoto pohledu je naše členství v NATO daleko důležitějším signálem pro investory než snížení sazby daně," říká Janáček. To ovšem neznamená, že by snížení daní pro podniky bylo zbytečné. Ekonomové i podnikatelé ho vítají zejména jako předzvěst toho, že politici budou dál pokračovat ve zlepšování podnikatelského prostředí. "Zatím tu byla spíš tendence pomáhat podnikům, které mají problémy, ale tento krok konečně podporuje ty, kterým se daří, kteří dosahují zisku," hodnotí rozhodnutí parlamentu Vladimír Kreidl z Patria Finance. Podobně hovoří i Vladimír Modrý z ČSOB a dodává: "Místopředseda vlády Pavel Rychetský naznačil, že se vláda chce dál ubírat tímto směrem, a to je psychologicky výborný signál pro povzbuzení růstu."

Zdroj: MF Dnes 27.5. 1999

Autor článku

 

Články ze sekce: DANĚ