Předběžný zájem o koupi České spořitelny vyjádřilo sedm zájemců

19.01.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

O privatizaci České spořitelny (ČS) projevilo předběžný zájem sedm evropských finančních institucí včetně České pojišťovny (ČP). ČTK to včera řeklo několik na sobě nezávislých dobře informovaných zdrojů.
Z původního seznamu investorů, kam se řadily rakouské Die Erste Bank a Bank Austria Creditanstalt, francouzská Société Générale, italská Banca Commerciale, nizozemská ING Bank, švýcarská Bank Zürich a německá Hypo Vereinsbank, tak podle zdrojů některého z investorů nahradila ČP a jiného ABN Amro.
O Hypo Vereinsbank bude ještě vláda jednat v pondělí v souvislosti s privatizací ČSOB. Na jejím dokončení také záleží zrychlení dalšího postupu v privatizaci ČS, neboť Řídící výbor pro privatizaci bank byl dosud zaneprázdněn "případem ČSOB".
Jak dodal zdroj, po ukončení prodeje ČSOB nic nebrání tomu, aby byli investoři vyzváni k účasti na výběrovém řízení o ČS a bylo jim zasláno Informační memorandum. To vypracovává poradenská firma Merrill Lynch s ČS. "Memorandum už je takřka hotovo, chybí pouze pár detailů," uvedl pro ČTK Constantin Kinsky z Merrill Lynch s tím, že určité pasáže například ohledně navýšení základního jmění a restrukturalizace aktiv dodá vláda a FNM. Poté jej FNM či Merrill Lynch zašlou vybraným investorům.
Na popisu způsobu restrukturalizace úvěrového portfólia pracuje nyní ministerstvo financí ve spolupráci s Merrill Lynch a schválit jej musí vláda. Podkladem pro její rozhodování budou i výsledky revize úvěrového portfólia vedené nyní auditorskou společností Arthur Andersen v bance.
"Prověrka bude ukončena k 31. květnu," upřesnil ČTK mluvčí ČS Pavel Jiroušek. Její výsledky budou také zařazeny do memoranda. To však možná investoři získají až po schválení postupu restrukturalizace špatných vládou. "Bylo by vhodné zaslat investorům oznámení, že byl vybráni do tendru až poté, co vláda schválí restrukturalizaci aktiv," uvedl zdroj.
O jménech investorů, kterým bude memorandum zasláno, rozhodne ministr financí na doporučení Privatizačního výboru.
V harmonogramu privatizace ČS se dále předpokládá předložení nezávazných nabídek investorů do konce července a jejich analýza ve výboru. Ten by pak měl předložit tzv. short list, tedy jména investorů jdoucích do užšího kola privatizace. Následuje hloubková analýza, předložení závazných nabídek (dle plánu do konce října) a ukončení privatizace počátkem příštího roku.
Stát nyní drží 45 procent akcií ČS a spolu s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj by se měl podílet na navýšení základního jmění ČS až do výše schválených 7,6 miliardy korun. Navýšení by mělo pomoci eliminovat i předpokládanou tří miliardovou ztrátu. Největším nestátním akcionářem ČS je v současnosti spolu s EBRD skupina České pojišťovny.

Zdroj: ČTK

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka