Katedra muzikologie FF UP Olomouc
Charakteristika oboru
Muzikologii lze studovat jednooborově i dvouborově jako tříletý bakalářský a navazující dvouletý magisterský obor. V prvních letech se studenti učí orientovat v teorii a dějinách hudby, rozvíjí své praktické dovednosti a získávají zkušenosti, které zužitkují již na konkrétních projektech v magisterském studiu. Zapsáním doplňujícího Studia pedagogické způsobilosti mohou také absolventi získat kvalifikaci pro výuku hudební výchovy na středních školách. Absolventi se mohou také uplatnit v různých hudebních organizacích a institucích.
Požadavky k přijímací zkoušce
Samotná zkouška má část písemnou (NSZ) a ústní (ověření znalostí z oboru a zkouška z hudebnosti). U uchazečů o studium se předpokládá hluboký zájem o hudbu a předchozí zkušenosti a vědomosti.
Názor studenta
"Olomoucka muzikologie ještě nemá tak velký počet studentů, takže přístup profesorů je osobnější. Zaměřeni je bohužel trochu omezené - v současné době se soustřeďuje hlavně na výzkum hudby na Moravě. Styl výuky je stále poněkud staromódní, totiž učení dle mého názoru zbytečných dat a letopočtů. Na rozdíl od německé muzikologie jsou studenti málo vedeni k samostatnému myšleni a diskuzi. Při stáži v Lipsku jsem psala hodně seminárních prací a přednášela referáty, za kterými následovala diskuze. Tímto jsem získala mnohem vice informací z dějin hudby a tyto fakta dokázala lépe propojit s historickými souvislostmi. Jinak je ale prostředí olomoucké muzikologie přátelské a má své kouzlo. Já osobně bych neměnila." Veronika F., studentka 4.ročníku, zúčastnila se programu Erasmus v Lipsku
Šance na přijetí na FF UP (2006/2007): 25,5%
Více informací: Více o oboru a Doporučená literatura ke zkouškám
Ústav hudební vědy FF MU Brno
Charakteristika oboru
Hudební vědu lze studovat v Brně jednooborově i dvouoborově, kombinovaně i prezenčně. Na tříletý bakalářský cyklus navazuje dvouletý magisterský. Kromě standardních kurzů nabízí ústav semináře zaměřené především na oblast dějin hudby 17., 18. a 20. století, hudební estetiku a sociologii, organologii, etnomuzikologii a hymnologii.
Požadavky k přijímací zkoušce
Přijímací zkoušky se skládají pouze z Testu studijních předpokladů.
Šance na přijetí na FF MU (2006/2007): 32,4 %
Více informací: Stránky ústavu
Ústav hudební vědy FF UK Praha
Charakteristika oboru
Hudební vědu je v Praze možné studovat pouze jednooborově, v tříletém bakalářském a dvouletém magisterském studiu. Nezbytnou podmínkou studia je hra na klavír a jazyková výbava (latina, NJ, jiný světový jazyk). Absolvent by se měl orientovat v historii i současném vývoji hudby a může očekávat široké uplatnění v mnoha oblastech spojených s hudbou.
Požadavky k přijímací zkoušce
Přijímací zkouška se skládá z šesti částí: zápisu dle poslechu, sluchový test stěžejních hudebních děl a slohů, test ze základů teorie a terminologie, test z hudební historie a kontextu, interpretace odborného textu a písemná práce zaměřená na motivaci ke studiu.
Šance na přijetí na FF UK (2006/2007): 18,2 %
Více informací:
Modelové testy a Seznam doporučené literatury
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.