"Včera bylo jasně naznačeno, že je vůle řešit tento problém formou emise humanitárních dluhopisů," řekl novinářům Svoboda. Zdůraznil, že ministerstvo má jednorázovou emisi dluhopisů připravenou, přičemž do prvního čtení v Poslanecké sněmovně by měl být příslušný zákon předložen na nejbližší schůzi. Ta je naplánována na přelom června a července.
Úterní rozprava k vládní novele zákona o státním rozpočtu na rok 1998 zcela jednoznačně vyzněla ve prospěch poslanců odsuzujících zvýšení rozpočtového deficitu. Většina zákonodárců vládě doporučovala, aby potřebnou miliardu korun získala prostřednictvím krácení výdajů jednotlivých rozpočtových kapitol.
Místopředseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek vládě navrhl, aby potřebné finance hledala spíše v rámci svých schválených rozpočtových výdajů. "Vláda by měla přehodnotit své priority, oželet něco jiného a zaplatit ten výdaj, který je nezbytný. Chtěli bychom, aby se vláda chovala minimálně stejně zodpovědně jako každá česká hospodyně," řekl Kalousek.
Stejný názor zastává i předseda sněmovního rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý (ODS). "Na prvém místě by každá vláda měla zvýšené výdaje hledat cestou úspor v jiných kapitolách. Zdá se, že tato vláda toto standardní řešení zásadně odmítá," řekl Tlustý. Názory na formu získání potřebných financí pro kosovské uprchlíky však nejsou v ODS jednotné. Politické grémium této strany například v dubnu doporučilo vládě právě vydání emise zvláštních dluhopisů.
Svoboda dnes na vlastní návrh stáhl z pořadu jednání pléna i vládní novelu zákona o dani z nemovitostí. "Byly zde určité pochyby k jednotlivých sazbám. Je spíše racionální návrh stáhnout a věnovat se mu ve vhodnější dobu," řekl. Vládní novela předpokládala, že daň z nemovitosti by se měla od roku 2001 počítat z tržní hodnoty objektu, nikoli z výměry zastavěné plochy, jak je tomu nyní.
Zdroj: ČTK