Americká sněmovna včera podpořila plán na záchranu finančního trhu ve výši 12 bilionu korun. Naši politici i bankéři ale stále ujišťují, že světová ekonomická krize se nás příliš netýká a bankám se nemůže nic stát. Jenže někteří odborníci mluví jinak! Pokud by se totiž dostali do problémů zahraniční vlastníci našich bank, o čemž jsou tu náznaky, mohlo by dojít i u nás k panice mezi lidmi a vybírání vkladů. Kromě toho nás podle ekonomů zcela jistě čeká také nižší růst platů a vlna propouštění – o práci má přijít až 50 000 lidí!
Analytik Michal Ruml říká, že někteří zahraniční vlastníci našich bank už potíže mají. „Může se stát, že některá z bank by se mohla dostat do problémů. Jsou tady určité náznaky u některých bank. Ale ty bych nerad jmenoval, protože by to mohlo vyvolat paniku a lidé začnou vybírat vklady a banka se dostane do problémů, byť je poměrně zdravá,“ řekl Aha! finanční analytik Michal Ruml. S podobným problémem se potýkají například v Británii.
Včera večer schválila americká Sněmovna reprezentantů záchranný plán, který má napumpovat do americké ekonomiky až 12 bilionů korun. Tyto prostředky mají jít na odkoupení ztrátových a rizikových úvěrů, které nyní táhnou banky ke dnu. Návrh zákona podepsal i americky prezident George Bush, takže ihned vstoupil v platnost.
I bez potíží bank nás však příští rok nečeká nic moc dobrého. Většina námi oslovených odborníků si totiž myslí, že dojde k propouštění zaměstnanců. Do problémů se totiž dostávají sklárny, textilky, keramičky a strojírenské firmy. O práci by tak mohlo přijít až 50 000 lidí. A tisíce už o ni přišly – např. kvůli krachu skláren v Poděbradech či Světlé nad Sázavou.
Anketa s finančními analytiky
1) Kolik lidí přijde příští rok o práci?
2) Jak se dotkne krize průměrného Čecha?
David Marek, analytik Patria Finance
1) O padesát tisíc lidí více než tento rok.
2) Zvýšení nezaměstnanosti, propouštění, pomalejší růst mezd. Bude nižší infl ace, a tak pomaleji porostou ceny v obchodech.
Vladimír Pikora, analytik Next Finance
1) Kolem deseti tisíc lidí.
2) Zhorší se situace na trhu práce, zpomalí růst cen, úrokové sazby budou nižší.
Markéta Šichtařová, analytička Next Finance
1) Do deseti tisíc lidí.
2) Nejspíše se ho to dotkne tak, že má uložené peníze na různých podílových a penzijních fondech a ty budou mít nižší výnos. Přijde i pomalejší tempo růstu příjmů i zlevnění hypoték.
Michal Ruml, analytik Finance.cz
1) Těžko říct, nebudou to desetitisíce, spíše tisíce.
2) Začne mít strach o vklady. Může se stát, že některá z bank by se mohla dostat do problémů. Jsou tady určité náznaky u některých bank, ale ty bych nerad jmenoval, protože by to mohlo vyvolat paniku a lidé začnou vybírat vklady a banka se dostane do problémů, byť je poměrně zdravá. Platy porostou pomaleji, stejně tak i ceny zboží.
Aleš Michl, analytik Raiffeisen Bank
1) V ekonomice je stále přes sto tisíc volných pracovních míst. Pokud ten, kdo o práci přijde, bude chtít pracovat, nebude mít problém.
2) Nečekám, že obyčejný člověk pocítí vážnější problémy. Třeba letošní drtivá inflace je daleko ničivější než dopady americké krize. V ČR není krize, ale skončila doba na šampaňské. Teď je to návrat k normálu, vystřízlivění.